Po pěti měsících otevřela botanická zahrada v Liberci alespoň venkovní areál
Botanická zahrada v Liberci dnes po pěti měsících otevřela alespoň venkovní areál, kde má rozsáhlé alpinum s horskou květenou, mokřadní flórou či sbírku růží z různých koutů světa. S ohledem na uzavřené skleníky je na polovinu snížené vstupné. Děti a studenti mají vstup zdarma, řekl dnes ČTK ředitel nejstarší botanické zahrady v zemi Miloslav Studnička.
Na základě vládních protikoronavirových opatření mohou zahrady naplnit svoji kapacitu z 50 procent, což pro libereckou znamená najedou až 1000 lidí. "To se nikdy nestane," uvedl Studnička. Takřka nulový byl zájem dnes dopoledne a výrazně vyšší neočekává ředitel ani v dalších dnech. "Ztratili jsme publikum. A také si myslím, že je velké minus, že nabídka není kompletní. Protože právě silnou stránkou této zahrady je největší skleníkový komplex v republice," uvedl ředitel.
Zároveň ale upozornil, že i nabídka venkovních expozic stojí za návštěvu liberecké botanické zahrady. "Je tu plno věcí, které znalec ocení a estét neznalý botaniky rovněž," uvedl. Mezi ně patří historické vřesoviště vytvořené před nějakými 70 lety, na němž nyní kvetou pěníšníky. "To je úžasný pohled nejrůznějších barev. A k tomu vzácné alpinky, jako třeba rod trillium, americký," řekl Studnička. Na vřesovišti jsou podle něj zajímavé i řebčíky.
K nejnavštěvovanějším sektorům venkovní expozice patří i oddělení mokřadní flóry a zahrada se chlubí také velkou sbírku keřů. Mezi nimi dominují růže. "Máme nejen obyčejné, co se sbírají, čajohybridy a polyantky, ale máme i takzvané sadové růže. A tam se počítají ty velké šípky z celého světa, divoké růže krásné nejenom květem, ale i otrněním, olistěním, tvarem keře a tak dále," dodal Studnička.
Liberecká botanická zahrada loni oslavila 125 let od svého vzniku. Ročně ji obvykle navštíví bezmála 60.000 lidí, protikoronavirová opatření spojená s nuceným uzavřením ale výrazně poznamenala její návštěvnost už minulý rok. Přišlo o 21.000 lidí méně než v roce 2019. Finanční výpadek se zahradě podařilo vyrovnat díky pomoci Liberce a kraje. Zahrada nyní patří pod město, od příštího roku přejde pod správu kraje.
čtk