Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Policie v souvislosti s úterní razií a bobtnající korupční kauzou, jež má tři větve, obvinila zatím sedm lidí

10. 04. 2024 | 13:38

AKTUALIZOVÁNO: Policie po úterním zásahu na radnici v Liberci vyšetřuje tři věci. V jedné, která souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací, obvinila šest osob. Z nich je jednou úředník libereckého magistrátu. Ve druhé věci čelí obvinění kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby jeden člověk a ve třetí kauze zatím nikdo obviněn nebyl. ČTK o tom dnes informovala náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.

KZSULpalac namesti-768x512
Budova Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, foto z https://verejnazaloba.cz

"O případných návrzích na vzetí některého z obviněných do vazby bude rozhodnuto dnešního dne v pozdních odpoledních či večerních hodinách," dodala.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromém S toweru, sídle společnosti Syner. "Prohlídka probíhala ve dvou kancelářích na staré budově radnice a v kanceláři v Liebiegově vile v Jablonecké ulici. Ze soudních příkazů jsem se dočetl hned ráno, co je předmětem zájmu NCOZ a o jaké osoby se jedná. Současně jsem souhlasil s mlčenlivostí, aby nebyla narušena práce Policie ČR," uvedl v dnešním prohlášení primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Zda v cause figuruje stavební společnost Syner a údajně i její spolumajitel, jak už druhý den šíří opoziční propaganda, není dosud jasné. Aktivistickými kruhy přiživovanou informaci nelze standardně ověřit, krajské státní zastupitelstvi v Ústí nad Labem nechalo tuto přímou otázku našeho webu bez odpovědi.

Není ale vůbec jasné, proč by v ní Syner figurovat měl: Za posledních 10 let v přehledu zakázek, jež firma realizovala pro Statutární město Liberec, je k dohledání pouze ta s názvem "Rozšíření systému odděleného sběru odpadů ve Statutárním městě Liberec" s cenou 897 431 Kč bez DPH. Ano, opravdu za necelých 900 tisíc. Tuto minizakázku Syner realizoval v termínu 12/2014 – 05/2015, tedy před necelými deseti lety. Od té doby ve městě, kde má sídlo, nic přímo pro libereckou radnici nestavěl.

Podle informací ČTK i dalších médií je mezi zadrženými osobami náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek (ODS). Primátor dnes ČTK řekl, že dočasně převzal agendu, kterou měl Židek na radnici na starost. O dalším postupu bude podle něj koalice na radnici jednat až po oficiálním vyjádření policie nebo státního zastupitelství.

Kauzu spojenou se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací dozoruje Okresní státní zastupitelství v Liberci. Šest zadržených lidí čelí obvinění pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přijetí úplatku, podplacení, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. "Jednou z obviněných osob je úředník Magistrátu města Liberce, kterému za tuto trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody ve výměře tři léta až deset let. Trestná činnost souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací v majetku Statutárního města Liberce. V jednom případě byl skutek spáchán v souvislosti se zadáním veřejné zakázky Města Smržovka," uvedla Doušová.

Obviněným z libereckého magistrátu je vedoucí odboru správy veřejného majetku. Podle Zámečníka vedením tohoto odboru zatím pověřili vedoucí jednoho oddělení.

Další dvě kauzy dozoruje liberecká pobočka krajského státního zastupitelství. V jedné byl omezen na svobodě a obviněn z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby jeden člověk. "Za tuto trestnou činnost hrozí obviněnému trest odnětí svobody ve výměře pět roků až 12 let. Jedná se o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi Statutárního města Liberec," řekla náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Doušová.

K třetí kauze podle ní zatím nelze nic sdělit. "Probíhají úkony trestního řízení, přičemž žádná osoba doposud nebyla obviněna a za dané procesní situace není možné v této naposledy uvedené věci podat žádné další podrobnější informace," dodala.

čtk, uba

Dokument Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem: Trestní řízení je současně vedeno ve třech věcech

V první z nich, dozorované státním zástupcem Okresního státního zastupitelství v Liberci, bylo zadrženo a obviněno celkem šest osob, které jsou stíhány pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě podle § 256 trestního zákoníku, přijetí úplatku podle § 331 trestního zákoníku, podplacení podle § 332 trestního zákoníku, zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 trestního zákoníku a porušení povinnosti při správě cizího majetku podle § 220 trestního zákoníku. Jednou z obviněných osob je úředník Magistrátu města Liberce, kterému za tuto trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody ve výměře tři léta až deset let. Trestná činnost souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací v majetku Statutárního města Liberce. V jednom případě byl skutek spáchán v souvislosti se zadáním veřejné zakázky Města Smržovka.

Ve druhé věci, dozorované státním zástupcem KSZ v Ústí nad Labem – pobočka Liberec, byla aktuálně 1 osoba omezena na osobní svobodě a byla obviněna ze zločinu přijetí úplatku podle § 331 odst. 1, 4 písm. b) trestního zákoníku a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. a) trestního zákoníku. Za tuto trestnou činnost hrozí obviněnému trest odnětí svobody ve výměře 5 roků až 12 let. Jedná se o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi Statutárního města Liberec.

Ve třetí věci, dozorované státním zástupcem totožného státního zastupitelství, probíhají úkony trestního řízení, přičemž žádná osoba doposud nebyla obviněna a za dané procesní situace není možné v této naposledy uvedené věci podat žádné další podrobnější informace.

O případných návrzích na vzetí některého z obviněných do vazby bude rozhodnuto dnešního dne v pozdních odpoledních či večerních hodinách. 

Mgr. Kateřina Doušová, náměstkyně krajské státní zástupkyně