Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přes 600 dětí se zapojilo do výzvy Zoo Liberec a 30 dní se chovaly šetrněji k životnímu prostředí

16. 06. 2024 | 5:44

Výzvu 30 dní pro Zemi organizuje liberecká zoo se svým Střediskem ekologické výchovy DIVIZNA jako součást oslav Mezinárodního dne Země. Jejím cílem je motivovat veřejnost, aby se prostřednictvím drobných úkolů alespoň jeden měsíc chovala šetrněji k životnímu prostředí. Akce se konala již po třetí a v letošním roce se do ní zapojilo zatím rekordních 37 školních kolektivů či rodin, což je více než 600 účastníků.

Odpadtřídění odpadu
ilustrační foto

Celé stovky výzev, které zlepšují životní prostředí nás všech, byly splněny v rámci kampaně 30 dní pro Zemi, kterou již po třetí zorganizovala liberecká zoo a SEV DIVIZNA. Všech 37 zapojených skupin, které dohromady čítají více než 600 účastníků, po celý měsíc pomáhalo planetě Zemi prostřednictvím každodenních drobných ekologicky motivovaných úkolů, mezi kterými nechyběl například sběr odpadků, omezení spotřeby masa, šetření pitné vody nebo i výroba hmyzího hotelu. „V letošním roce jsme se pokusili udělat z celé kampaně více hru. Účastníci za každý splněný úkol nově získávali barevný dílek puzzle, který si postupně přidávali na černobílý obraz zeměkoule. Kdo splnil všechny úkoly, měl na konci akce planetu krásně barevnou,“ doplňuje Michal Řepík, lektor SEV DIVIZNA.

Dle obdržené zpětné vazby hráči ocenili především novou zábavnější formu, příležitost stmelit kolektiv a společně pomáhat přírodě. „Několikrát do týdne jsme si na začátku dne povídali, kdo co nakupoval, do čeho, jak spotřebovali zbytky, s rodiči na třídních schůzkách jsme se smáli, jak si děti stopují jejich sprchování. Došlo i na společný úklid ulic v okolí školy i sázení květin. Hodně mě překvapilo, že žáci znají Fair trade a bezobalový obchod v Liberci. I jak se zvýšil počet salátových večeří,“ uvedla k výzvě Mgr. Markéta Fryčová, pedagožka na ZŠ 5. květen, Liberec.

Odměnou za účast nebyl jen dobrý pocit z pomoci životnímu prostředí, ale vylosovaní výherci získali mimo jiné i volné vstupenky do Zoo Liberec s nabídkou odborných komentovaných prohlídek se zkušenými průvodci. Díky stále se zvyšujícímu zájmu o akci plánuje liberecká zahrada v organizování výzvy pokračovat i následujících letech. Výstupy a fotografie z letošního ročníku bude SEV DIVIZNA průběžně uveřejňovat na svých sociálních sítích.

TZ ZOO Liberec/Barbara Tesařová