Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Připravovaná rekonstrukce Kulturního centra Lidové sady bude o 40 procent dražší, než se původně předpokládalo

29. 11. 2023 | 5:00

Připravovaná rekonstrukce Kulturního centra Lidové sady v Liberci bude téměř o 40 procent dražší, než se původně předpokládalo. Hlavně kvůli požadavkům památkářů a také hasičů se cena zvýšila z původně odhadovaných 200 milionů korun na 275 milionů. Stavbu financuje Liberecký kraj, na projekt se podařilo získat dotaci 121 milionů korun, krajští zastupitelé ale museli schválit víc peněz na spolufinancování. Částka se zvýšila z původních 79 milionů korun na 154 milionů.

Lidové Sady Mad17
Lidové Sady, foto: Mad

Technické podmínky odpovídající požadavkům současné doby získá během plánované důkladné rekonstrukce liberecké kulturní centrum Lidové sady. Generální oprava, zejména interiéru a přístavby, jež přinese kvalitnější zázemí pro umělce i návštěvníky, by měla trvat do roku 2025. Vznikne kulturně kreativní centrum, které zachová historický ráz budovy, ale nenápadně ji doplní o moderní technologie.

Dojde mimo jiné k rekonstrukci velkého a malého sálu – Experimentálního studia. Kromě vybavení zvukovou a světelnou aparaturou a moderními technologiemi pro projekce získají tyto prostory nově řešenou vzduchotechniku, elektroniku a akustiku,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Lidové sady, vizualizaceBudovu Lidových sadů také doplní výtah, který zajistí bezbariérový přístup napříč jednotlivými podlažími. „Rekonstrukce se týká také přísálí, balkonu, galerie, technické místnosti pro velký sál a rozvodny, chodby v prvním patře, šaten, salonku, vstupní haly či toalet,“ doplnila Vinklátová.

Rozpočet stavebních prací uvedený v projektové dokumentaci pro stavební povolení byl 183.699.566,83 korun včetně DPH. Po dokončení projektové dokumentace a zapracování požadavků Národního památkového ústavu, požárního specialisty, distributora elektrické energie a zoologické zahrady a po započítání inflace dojde k navýšení rozpočtu stavebních prací. Celkové výdaje projektu tak aktuálně činí 274.901.015, 57 korun včetně DPH.

Lidové sady, vizualizaceKraj se původně zavázal ke spolufinancování ve výši 78,8 milionu korun. S přihlédnutím k aktuálnímu vývoji situace kraj navýší tuto částku na 153,9 milionu. Z Národního plánu obnovy získal projekt dotaci ve výši 121 milion korun. „Jsme rádi, že se nám podařilo získat takto vysokou dotaci. V České republice vznikne s podporou z Národního plánu obnovy několik desítek různě zaměřených kulturně kreativních center, jejichž výběr prošel tříkolovým řízením. To, že jsme uspěli s hudebním centrem Lidové sady, považuji za úspěch. Ze stejného programu, a se spolufinancováním města, vznikne ještě v Liberci centrum Linserka,“ poznamenala Vinklátová.

„Budova Lidových sadů rekonstrukci nutně potřebuje a po ní by měla sloužit bez úprav další dlouhá léta. Vznesli jsme proto v rámci jejích příprav požadavek na nové vybavení současné zastaralé kotelny a vybudování nové venkovní terasy pro lepší využití zahrady Lidových sadů,“ zmínil David Nejedlo, ředitel liberecké zoologické zahrady, která Lidové sady spravuje.

Lidové sady, vizualizaceTyto úpravy představují navýšení zhruba o osm a půl milionu. Národní památkový ústav vyslovil požadavek na moderní prosklené řešení malého sálu, což představuje 8,1 milionu korun.

Během přípravy jednotlivých část projektové dokumentace vyvstaly nové požadavky na stavbu, které nebylo možno předvídat. „Budeme rekonstruovat památkově chráněný objekt, a to s sebou nese mnohem vyšší nároky na řešení stavby. Také současné požární normy jsou daleko přísnější než při vzniku původního kulturního domu,“ doplnila Vinklátová

Lidové sady, vizualizaceNový prosklený malý sál je nutné opatřit stíněním, aby se v létě nepřehříval. Podle požadavků požárního specialisty a Národního památkového ústavu musí mít budova nové dveře, okna a lehký obvodový plášť. To představuje navýšení projektu o 27,5 milionu korun.

Rozlučkový večer se současnými Lidovými sady se uskuteční ve velkém sále 18. ledna příštího roku na koncertě Bratří Ebenů.

LK/Jan Mikulička

Lidové sady, vizualizaceProjekt dnes podpořila i opozice. "Určitě je dobře, že se Lidové sady dávají dohromady, že bude kulturní centrum moderním zařízením. Je ale pravda, že se tady zvedly náklady opravdu významně. Dokážeme pochopit i to, že se jedná o kulturní památku, že mají své požadavky památkáři i hasiči a další subjekty, otázkou je, jestli kraj nemá jiné priority jako třeba sociální služby nebo zdravotnictví, do kterých by se takhle velké prostředky daly vkládat," řekla opoziční zastupitelka Jitka Volfová (ANO).

Kulturní centrum stojí v Lidových sadech vedle Zoologické zahrady Liberec, která je má od roku 2011 ve správě. Součástí památkově chráněného objektu postaveného v romanticko-secesním stylu před více než 120 lety jsou velký a malý sál, nebo 35 metrů vysoká vyhlídková věž. Centrum nabízí hudební a taneční akce, tvůrčí dílny, přednášky a další pořady, zoo v něm má kanceláře. V posledním předcovidovém roce 2019, kdy fungovalo centrum bez omezení, v něm bylo přes 430 pořadů a akcí. Navštívilo ho 86.000 lidí.

Lidové sady, vizualizaceV posledních letech se v budově dělaly jen dílčí opravy, nutně ale potřebuje rekonstrukci, vzniknout by v něm mělo hudebně kulturní kreativní centrum. Projekt počítá s kompletní rekonstrukcí interiérů, přibude prosklená přístavba s malým sálem, velký sál dostane výsuvné hlediště, počítá se s moderním ozvučením a osvětlením a také projekcí. Budovu doplní výtah, který zajistí bezbariérový přístup napříč jednotlivými podlažími.

čtk