Pro pěší turisty dnes začala jezdit čtyřsedačka na Skalku. Není důvod nevozit lidi, když může kabina
AKTUALIZOVÁNO: Hory jsou plné pohybu na čerstvém vzduchu chtivých lidí. Jsou vynalézaví a vždycky najdou způsob, jak se svézt na sněhu. Provozovatelé zimních areálů jim vycházejí vstříc, protože ve vládních zákazech se už nikdo nevyzná a není jednoznačné, co je povoleno a co je zakázáno. FB profil skiareálu Ještěd včera večer oznámil, že na Silvestra spustí čtyřsedačkovou lanovku na Skalku.
Ještěd - Hory za rohem píše: Na Ještědu panuje krásné počasí, takže od zítra pouštíme do provozu pro pěší turisty LANOVKU SKALKA v čase 9.00 - 16.00 hod.
LANOVKA SKALKA: Společná jízda možná max. pro 4 osoby v případě rodinných příslušníků a nebo pro 2 osoby bez rodinné vazby. Je nutné dodržet zakrytí úst, nosu a rozestupy. Běžky, skialpy a sáňky vám rádi vyvezeme. Sjezdovky jsou pro sjezdové lyžování v souladu s vládními nařízeními uzavřené a jízda po nich není možná.
PARKOVÁNÍ: P1 Centrální parkoviště je denně pro v provozu, GASTRO: Využijte výdejní okénko v budově infocentra Skiareálu Ještěd. PŮJČOVNY A LYŽAŘSKÉ ŠKOLY: Od 27.12. až do skončení vládních nařízení uzavřeny. Přijeďte si užít pohyb v přírodě a kochejte se krásou zimní atmosféry na Ještědu.
Jezdí i kabinová lanovka na Ještěd, nebere ale lidi s lyžemi, jen pěší. Turisty bez lyží nově vozí i čtyřsedačka na Skalku. Vládní restrikce zakazuje pouze provoz přepravních zařízení pro lyžování.
www.skijested.cz
Smědava je plná
Vzduchu chtiví návštěvníci se hromadí i na Smědavě a kolem Souše. Potvrzuje to facebookový profil starosty Hejnic Jaroslava Demčáka, který upozorňuje na plné parkoviště před chatou Smědavou a zacpanou cestu z liberecké strany Jizerských hor, do Hejnic a Bílého Potoka.
"Parkoviště na Smědavě je komplet plné, není kde dále parkovat. Neparkujte na zákazu podél komunikace, neprojede kolem vás sypač až zase nebude silnice sjízdná. A navíc si odnesete pokutu, protože nějaký uvědomělý návštěvník tam zavolá k řešení policii," vyzývá starosta na sociální síti.
zdroj: FB
Skiareály jsou zavřené, lidé se ale na sjezdovkách neorganizovaně sdružují. Otevřená střediska by na hory vrátila řád
Lyžařské areály v ČR jsou od 27. 12. 2020, se vstupem do pátého stupně PES, uzavřeny zatím do 10. 1. 2021. To znamená, že provozovatelé nesmí spustit lyžařské vleky. Lanové dráhy mohou fungovat jen pro turisty, obecně ale platí zákaz užívání sjezdových tratí. Logicky tak ve skiareálech nefungují ani toalety, občerstvení a další služby, které jsou zde jinak provozovány.
Aktuálně jsme ale svědky situací, kdy na uzavřených sjezdovkách sáňkuje, bobuje a jinak se baví desítky návštěvníků. Za běžného provozu by mohly skiareály pohyb lidí organizovat pomocí frontových koridorů apod., návštěvníci by se tak rozptýlili po celé sjezdovce. Nyní se ale shromažďují u dojezdu. Zároveň zde nemohou využít uzavřených služeb, něco si koupit nebo použít místní toalety. Po takovém neřízeném „nájezdu“ lidí jsou pak sjezdovky večer rozšlapané a plné odpadků.
To, že se návštěvníci chtějí bavit na sněhu je samozřejmě zcela pochopitelné, zvláště pak v období prázdnin a vánočních svátků. Kompenzovat si pobyt v bytech a ve městech na horách je přirozené. Ve většině případů ale návštěvníci nedodržují základní pravidla, jako je nošení ochrany nosu a úst a rozestupy. A s tím v současné situaci skiareály nemohou nic udělat, protože nesmí nabízet své služby a musí se chovat dle platných nařízení. Provozovatelé sjezdovky řádně označili jako uzavřené a částečně je ohraničili, tyto prostory ale nelze „oplotit“ úplně.
Výsledek aktuální situace je pro skiareály tristní, vznikají jim další náklady a sníh, vyrobený za statisíce a mnohde i za miliony korun nenávratně mizí.
Navrhujeme proto poměrně jednoduché řešení. Jakmile to epidemická situace umožní, měla by vláda co nejdříve znovu povolit fungování lyžařských areálů. Provozovatelé v krátkém čase před Vánocemi prokázali, že umí připravit areál na bezpečný provoz a návštěvníky zorganizovat tak, aby byl pobyt na sněhu bezpečný pro všechny. Nakonec i v Rakousku, kde mají momentálně tvrdý lock down, se lyžařské vleky a lanovky provozují a zkušenosti s tím tam jsou dobré. Pobyt na čerstvém vzduchu není téměř rizikový, naopak přináší zdraví nesporné benefity.
Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek