Problém s legionellou univerzita v Liberci vyřešila jen částečně. Zákaz sprchování dál platí pro blok A
Problém s nebezpečnou bakterií legionellou se na univerzitních kolejích v Liberci - Harcově podařilo vyřešit zatím jen částečně. Zasažené byly čtyři ze šesti obytných bloků, podle výsledků posledního rozboru jsou stále nadlimitní hodnoty pro jednu budovu. Zákaz sprchování tak dál platí pro blok A, pro ostatní bude odvolán, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.
Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Škola se jí ve vodovodních rozvodech na kolejích snaží zlikvidovat chemickou dezinfekcí a vysokými teplotami, další opatření chystá na pátek 27. prosince. "Za čtyři dny propláchneme na všech blocích všechny sprchové hlavice a všechny kohoutky ohřátou a chemizovanou vodou," řekl Pirkl. Předpokládá, že výsledky dalších testů budu k dispozici v lednu příštího roku.
Zákaz sprchování teplou vodou platil od konce listopadu nejen pro blok A, ale také pro bloky B, C a E. Studenti z nich se mohli chodit sprchovat na blok F nebo do blízkých sportovních hal. Postiženo bylo zhruba 1600 ubytovaných, kolika se bude omezení týkat nadále, lze pode Pirkla jen těžko odhadovat. "Nemáme přehled. Řádově to mohou být stovky lidí, ale prakticky nyní asi jen minimum. Protože na Vánoce samozřejmě studenti odjíždí hodně domů, ale nikam to nehlásí," dodal. Studentům, kterých se týká zákaz sprchování, škola snížení komfortu kompenzuje slevou na kolejném, kdy místo 120 korun za noc platí 80 Kč.
Legionella se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, bojlerech a klimatizacích. Vhodné podmínky pro její množení je od 20 do 40 stupňů, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia, které zamezují výskytu legionelly v potrubí a v teplé vodě.
Na vysokoškolských kolejích v Liberci se legionella neobjevila poprvé, problém se vrací opakovaně. Sprchování tak bylo na části kolejí zakázáno například i v letech 2016, 2018 nebo loni v dubnu. To, že s ní mají opakovaně problémy, je podle Pirkla dáno nepravidelným provozem kolejí. "Někdy na pokojích studenti nejsou třeba víkend nebo týden, samozřejmě typicky pak na prázdniny nebo podobně. A jak voda stojí v koncovkách, to znamená v kohoutcích a sprchách, tak vzniká jakési dočasné slepé rameno, a to může být semeništěm legionelly," dodal mluvčí univerzity.
čtk