Projekt Liberecká židle slibuje oživení veřejných prostranství v krajském městě
Oživení veřejných prostranství slibuje nový projekt Liberecká židle. Jednoduché funkční vybavení bez složitých stavebních úprav bude volně k dipozici a bude plnit funkci mobilních laviček. Ve spolupráci s Kanceláří architektury města (KAM) a TSML budou vytipována konkrétního prostranství, kam budou umístěny židle a stolky. Cílem je přivést život a využití do různých lokalit ve městě.
Liberecká židle navazuje na úspěšné projekty v metropolích po celém světě. Naposledy tuto cestu oživení veřejného prostoru zvolila Praha. V Liberci bude v první fází umístěno 20 židlí a čtyři stolky. Vybavení bude ve správě TSML a KAM bude usilovat o to, aby se mobiliář postupně rozšiřoval.
„Stejné židle mohou pořizovat i příspěvkové organizace města, mobiliář pak může být využit na různých prostranstvích a nárazově svezen a využit na akce hromadnějšího typu, jako jsou koncerty či divadelní představení před radnicí,” vysvětluje primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Městské židle pomáhají testovat vlastnosti a potenciál konkrétních veřejných prostranství. Neosvědčí-li se na daném místě, lze je snadno přesunout jinam. Lidé na těchto místech mohou odpočívat, svačit, pracovat u stolu, židli lze přesouvat na slunce, do stínu, za lepším výhledem a podobně.
Představují zázemí pro různé kulturně společenské akce ve veřejném prostoru a mohou iniciovat i spontánní aktivity. Liberecká židle je také symbolem a spoluutváří image současného města pro všechny.
Ikonická židle Fermob’s Metal Bistro Folding Chair byla patentována v roce 1889 Eduardem Leclercem. Pro svoji skladnost a lehkost se stala oblíbenou zejména stánkaři a prodavači limonád na nábřeží Seiny. Vyrábí se a navrhuje ve Francii.
LB/Jan Král