Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Psí kusy zpestřily život v SeneCura SeniorCentru Liberec: Canisterapie je v domově oblíbenou aktivitou

28. 03. 2023 | 14:23

Canisterapie, tedy léčebné působení kontaktu se psy, je jednou z klíčových aktivit, které realizuje personál libereckého domova pro seniory SeneCura.

Canisterapie Liberec 6
Foto: SeneCura

Dlouhodobě ji zajišťuje pro SeniorCentrum spolek Animal Therapy, konkrétně dva terapeutické týmy: Veronika Syrotiuková se svým stafordšírským teriérem Darkem. Ten si již mezi klienty vysloužil oblíbenou přezdívku Dáreček. Druhý tým pak tvoří Lucie Huňáčková s fenkou australského ovčáka Annie. Oba týmy mají složené certifikované canisterapeutické zkoušky pro výkon canisterapie.

„Psi procházejí speciálním výcvikem, v němž se simulují různé potenciální situace – například tzv. Polohování. To je metoda využívající tělesnou teplotu psa, která je o jeden stupeň vyšší než u člověka. Působením tepla dochází k uvolňování svalstva a k lepšímu prokrvení," říká Veronika Syrotiuková. SeneCura SeniorCentrum v Liberci spolupracuje se spolkem od roku 2021, a to i díky podpoře nevládní organizace Fondazione Stradivari.

Foto: SeneCura„Canisterapii realizujeme dvakrát v každém měsíci. Zaměřujeme se na skupinovou nebo individuální terapii. Zatímco skupinová je pro zhruba 10 až 15 osob, ta individuální probíhá přímo v pokojích klientů," říká sociální pracovnice z libereckého domova pro seniory Hana Zummerová.

A jak konkrétně canisterapie probíhá? Většinou se jedná o zcela přirozený kontakt se zvířetem – oblíbené je hlazení psů a odměňování různými pamlsky. Psi také aportují, provádí neverbální povely klientů, případně řeší „psí hlavolamy" – tedy dřevěné hračky, v nichž je opět ukrytá chutná odměna.

Foto: SeneCuraCanisterapii lze využít k uklidnění, soustředění, ale také k aktivizaci klientů. Psi dokáží rychle zlepšit náladu a pozitivně působit na duševní stav. A podle zkušeností personálu i canisterapeutů jsou přínosy nepřehlédnutelné: „Klienti se otevírají, jsou důvěřivější a akční. Pomáháme překonat samotu a stesk. V mnoha případech jsme pomocným prvkem pro rehabilitaci s klientem. Pes je pro ně v podstatě motivující prvek," potvrzuje Veronika Syrotiuková.

Aktivity spojené se zooterapií jsou přínosné i pro klienty s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Zvířata sice neodstraní příčiny nemocí, mohou však jejich průběh výrazně zmírnit. Svou přítomností a kontaktem s člověkem zlepšují psychický stav i sebevědomí a zmírňují pocit samoty. Právě pro seniory je tato forma terapie vhodnou možností, jak procvičit nejen kognitivní či motorické funkce. Klienti zároveň mohou zavzpomínat na vlastní mazlíčky, které měli doma.

TZ