Ředitel Oblastní galerie Liberec Pavel Hlubuček po necelých dvou letech skončil

05. 08. 2022 | 13:29

AKTUALIZOVÁNO: Ředitel Oblastní galerie Liberec Pavel Hlubuček po necelých dvou letech skončil. Na svou funkci rezignoval k 1. srpnu, sdělil dnes v tiskové zprávě mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. Liberecký kraj podle něj vyhlásí koncem srpna výběrové řízení na nového ředitele. Co Hlubučka k rezignaci vedlo, ČTK zjišťuje, už více než rok byl ale terčem kritiky některých lidí z odborných kruhů, výtvarníků a příznivců výtvarného umění.

OGNohyDam
archivní ilustrační foto z lepších časů pro OGL: Mad

"Od loňského prosince jsme, i na základě jednání s výtvarnou a návštěvnickou veřejností, nastavili způsob komunikace a vzájemného informování s vedením galerie. V plánu byla také v průběhu listopadu schůzka s veřejností. Rezignace nás překvapila, ale pan ředitel má na takové rozhodnutí právo," komentovala Hlubučkovo rozhodnutí náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

Hlubuček nastoupil do čela páté největší galerie v zemi 1. listopadu 2020, způsob, jakým ji řídil se ale nelíbil některým lidem z oboru. Loni na podzim zhruba tři desítky z nich v otevřeném dopise adresovaném Libereckému kraji žádali jeho odvolání. Uvedli, že Hlubuček nemá žádnou koncepci, ale kritizovali také personální změny. V prosinci se pak uskutečnila schůzka s protestujícími, kde ředitel dostal možnost představit svou koncepci rozvoje instituce a výstavní plán. Na základě toho se vedení kraje, který je zřizovatelem galerie, rozhodlo Hlubučka ve funkci ponechat.

Oblastní galerie v Liberci má pátou největší sbírku výtvarného umění v zemi. Vlastní na 2000 obrazů, přes 16.000 grafik a kreseb a zhruba 3000 plastik a dalších předmětů. Od roku 2014 sídlí v bývalých lázních na promenádní Masarykově ulici, na jejichž nákladnou rekonstrukci přispěla Evropská unie. Před pandemii koronaviru mívala galerie ročně přes 40.000 návštěvníků, loni jich kvůli covidovým omezením bylo zhruba 23.000.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace