Rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci je hotová z třetiny, potrvá déle a bude stát více peněz

07. 04. 2021 | 10:01

Rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za více než 200 milionů korun je hotová zhruba z třetiny. Zejména kvůli horšímu stavu dřevěných částí budovy postavené téměř před 140 lety ale potrvá déle a bude stát více peněz. Zatím jsme termín prodlužovali o měsíc, řekl ČTK technický specialista z libereckého magistrátu Jan Lajksner.

palacrekonstrukce2
Foto: Artur Irma

Podle něj se nedá vyloučit další zdržení, což není u rekonstrukcí starých objektů neobvyklé. "Jsme ve třetině prací s tím, že už hodně víme. Už by těch překvapení nemělo být mnoho," dodal Lajksner. Radnice nyní počítá s tím, že náklady na přestavbu paláce na potkávací a komunitní centrum budou oproti původní ceně, která vzešla z veřejné soutěže, o více než pět milionů vyšší a dosáhnou 209 milionů korun. Hotovo by mělo být do května příštího roku.Foto: Artur IrmaPřestavba paláce, který si nechal v 19. století postavit jako rodinné sídlo továrník Johann Liebieg mladší, začala loni v září. Ve výrazně horším stavu, než se čekalo, jsou kvůli napadení dřevomorkou dřevěné konstrukce. Jejímu šíření pomáhalo, že budova byla po odstěhování Oblastní galerie na konci roku 2014 prázdná. Podle Lajksnera rozsah poškození ani nikdo nemohl přesně znát i proto, že při přípravě projektu se dělaly, jak je obvyklé, jen sondy. Navíc se od průzkumu dřevokazná houba dál šířila. I proto mykolog při rekonstrukci zkontroloval každý trám a poté ještě posuzoval statik. "Jsou to práce, které se nepředpokládaly v takovém rozsahu. Ale pokud se to má dělat zodpovědně, abychom tady třeba za pět, deset roků nerozkrývali hotové podlahy, tak jsme se shodli všichni, že to udělat takto musíme," uvedl technický specialista magistrátu.Foto: Artur IrmaNa dnešní poměry jsou nezvykle dělané zhruba půl metru silné stropy, které tvoří dva systémy trámů. Spodní jsou podle Lajksnera takzvané rákosníky, kdy na trámech jsou zespoda přidělaná prkna, rákosová omítka a zdobné štukové stropy. Vrchní systém trámů je nosný pro podlahu v patře nad ním. Mezi oběma systémy trámů byla ještě jako zvuková izolace položená prkna s jílovitým pískem. Po rekonstrukci tam bude jako izolace vložená minerální vata. "Zatím máme opravený strop mezi druhým a třetím patrem, teď se pokládají hrubé podlahy. Jak se položí, tak se bude moci přistoupit k opravě krovu, tak aby bylo možné krovy podpírat, protože některé části se musí opravit. Stejně se bude ošetřovat strop mezi prvním a druhým nadzemním podlažím," dodal Lajksner. Při rekonstrukci se podle něj žádný poklad najít nepodařilo, pokud za něj nelze počítat zapomenutou studnu v místech bývalé konírny. Je hluboká asi 15 metrů, voda je do výšky pěti metrů. I ji čeká oprava a voda se bude používat k zalévání zahrady.Foto: Artur IrmaLiebiegův palác se stane místem setkávání lidí od dětí až po seniory a různých sociálních skupin. Uvnitř paláce bude velký sál, výtvarný ateliér s dílnou, výstavní prostory, počítačové a víceúčelové místnosti, dva tělocvičné sály a bude tam i kavárna či zahradnický klub s keramickou pecí a skleníkem.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace