Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Rozvoj na obzoru: Liberec se začne zabývat 7 strategickými změnami územního plánu, je mezi nimi i lanovka na Bedřichov

28. 06. 2019 | 9:06

AKTUALIZOVÁNO: Liberec začne připravovat sedm strategických změn územního plánu. Týkají se rozvoje zoo, vybudování nových parkovacích míst, sídla záchranné služby nebo lanovky do Bedřichova.

cykloLano
ilustrační foto z www.skijested.cz

Liberečtí zastupitelé se tím zabývali v rámci schvalování dalšího postupu pořizování nového územního plánu. To signalizuje, že se konečně začíná odvážněji uvažovat o skutečném, nejen papírovém rozvoji krajského města. Což samozřejmě vyvolalo negativní reakci opozice, která v uplynulých čtyřech letech na všechno nové a pro lidi užitečné rezignovala.

Radniční opozice tvořená ekologickými aktivisty by nejraději z města vyhnala všechna auta a pěkně po bolševicku povolila jen hromadnou dopravu. Každou volnou plochu by proměnila v mětskou zeleň, nejlépe s nesekanou trávou a velkým množstvím hmyzu. Vyřešené parkování považuje za zbytečnost a při vyslovení slov "lanovka do Bedřichova" propadá neskrývané hysterii. Vadí, že by lano proťalo lesy, nevadí ale, že dnes každý musí do hor vyjet autem, čímž jim rozhodně neprospěje.

Opozici hlavně vadilo, že nové rozvojové plány v jejích očích znamenají úbytek zeleně a většinu navrhovaných podnětů považuje za zbytečné. Nejvíc kritizovala zvažovanou výstavbu parkovacího domu ve Fibichově ulici, který by měl vyřešit nedostatek parkovacích míst pro návštěvníky zoo a studenty a zaměstnance nedaleké technické univerzity.

"Natáhneme dopravu do této oblasti ještě více," kritizoval opoziční zastupitel za Změnu pro Liberec Ondřej Petrovský. Podle něj by město spíše mělo zřizovat centrální parkoviště na okraji města a návštěvníky zoo motivovat, aby po městě jezdili veřejnou dopravou.

Podle Josefa Šedlbauera (Změna) by zoo s univerzitou měla více sdílet už současná parkovací místa. Zatímco studenti a zaměstnanci je potřebují hlavně v pracovních dnech, největší zájem o zoo bývá o letních prázdninách a víkendech. Ředitel zoo a koaliční zastupitel David Nejedlo (SLK) oponoval, že tak činí již nyní, a nestačí to. "Nevyřešeným parkováním obtěžujeme celou lokalitu," uvedl Nejedlo.

Místo zvažované pro parkovací dům ve Fibichově ulici je zatím zařazeno do ploch zeleně. Dalším podnětem na její úkor je i plánované rozšíření zoo k přírodnímu amfiteátru či vybudování parkoviště na místě Voča parku v Komenského ulici. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) ho potřebují kvůli rekonstrukci sousedního Liebiegova paláce, bez něho by město nezískalo stavební povolení. Zeleň je i na místě zvažovaného sídla záchranné služby v lokalitě ulic Krejčího, Ševčíkova a Pod Sadem míru.

Vedení města chce v rámci strategických změn řešit umístění točny tramvaje pro zvažovanou trať do Ruprechtic. Dosud je v územním plánu vymezená plocha na Tržním náměstí, místo toho možná bude v areálu LVT. Podle Zámečníka by také rádi změnili možné využití lokality u krajského úřadu. "Kraj bude dělat na své straně náplavku a my jsme přišli s tím, že bychom chtěli i městskou naproti, kde je parkoviště a park Na rybníčku," uvedl primátor. Radnice se také vrací k myšlence vybudovat lanovou dráhu z Lidových sadů na Bedřichov. "Chceme to zatím jen prověřit, jestli je to vůbec realizovatelné," dodal.

čtk, uba