Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Šaldovo divadlo uvede k výročí skladatele Smetany Hubičku. Děj je inspirovaný skutečným příběhem z Podještědí

24. 04. 2024 | 5:00

Liberecké divadlo F. X. Šaldy uvede k 200. výročí od narození skladatele Bedřicha Smetany jeho operu Hubička. Liberecká opera si ji vybrala i kvůli tomu, že její děj je inspirovaný skutečným příběhem z podještědského regionu. Novinářům to dnes řekl vedoucí souboru Karol Kevický. Hubička bude mít na velké scéně libereckého divadla premiéru tento pátek.

Hubicka 1
Foto: Artur Irma

Liberec 23. dubna (ČTK) - Liberecké divadlo F. X. Šaldy uvede k 200. výročí od narození skladatele Bedřicha Smetany jeho operu Hubička. Liberecká opera si ji vybrala i kvůli tomu, že její děj je inspirovaný skutečným příběhem z podještědského regionu. Novinářům to dnes řekl vedoucí souboru Karol Kevický. Hubička bude mít na velké scéně libereckého divadla premiéru tento pátek.

"Tím, že Hubička patří do Podještědí, do tohoto kraje, tak jsme nemohli vybrat nic jiného," dodal.

Před téměř 150 lety, kdy Smetana Hubičku zkomponoval, se ocitnou diváci už při vstupu do budovy. Předehru k inscenaci tam obstará folklorní soubor Jizera, který v Hubičce také účinkuje. "Když diváci vstoupí do divadla, tak tam se už potkají s radostným etnografickým charakterem Podještědí. Kvartet ze sboru zazpívá některé dětské písně a diváci se něco i dozví," uvedl za operní soubor Jiří Bartoloměj Sturz.

Foto: Artur Irma

Připomněl, že Smetana liberecký region znal i navštěvoval. V Českém Dubu žila několik let jeho matka, bydlely zde nějaký čas i jeho dvě sestry a několikrát navštívil také v Liberci svého učitele hudby Josefa Proksche. Přímo o Liberci si pak Smetana do svého deníku z 26. června 1859 zapsal: "O Liberci lze jen říci, že město je velmi ošklivé, jeho poloha ale rozkošná."

Hubička společně s Prodanou nevěstou patří ke Smetanovým nejhranějším operám. Skladatel dílo komponoval v době, kdy už byl hluchý. Přesto se mu podařilo podle dramaturgyně libereckého souboru Lenky Dandové protknout operu laskavým humorem, půvabem a poetikou českého venkova. "Příběh je velice jednoduchý. Lyrický pár Vendulka s Lukášem se pohádají o hubičku. Nejdřív si postaví hlavu ona, potom si postaví hlavu on, ale všechno dobře končí a nakonec si oba dva padnou do náručí," uvedla Dandová. Libreto k opeře vytvořila Eliška Krásnohorská podle povídky Karoliny Světlé, která ji sepsala podle skutečného příběhu z vesnice Světlá v Podještědí.

Hudebního nastudování opery v Liberci se ujal její hudební ředitel Zbyněk Müller. "Hubička je po hudební stránce takovou kombinací vroucí lyriky a živosti zároveň," řekl Müller.

Režisérem inscenace je Michael Tarant, pro něhož je Smetana hrdinou. "Protože v době depresí a těžké osobní situace vytvořil dílo veliké vroucnosti, citové naléhavosti a pravdivosti. A tudy se snažíme jít," řekl. Hubičku vnímá, jako by ji Smetana stvořil ženskýma očima. "Je v ní spousta nádherných obrazů a je to velký příběh – příběh ze života každého z nás. Rád bych, aby liberecká Hubička byla opravdová, aby vše na scéně žilo," dodal.

V roli Vendulky budou alternovat Markéta Klaudová a Lívia Obručník Vénosová a v roli Lukáše se budou střídat Dušan Růžička a Martin Šrejma. V inscenaci se objeví i živý pes. "Je to pejsek Julinka a bude to ve druhém dějství v té slavné pašerácké scéně," dodala Dandová.

čtk