Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Severočeské muzeum získalo do svých sbírek autorské oděvy od módní návrhářky Miloslavy Vrzalové

27. 08. 2019 | 8:55

Mnoho historických oděvů získalo do svých sbírek od dob založení v roce 1873 Severočeské muzeum v Liberci. V roce 2019 k nim přibyla kolekce pěti společenských šatů od módní návrhářky Miloslavy Vrzalové z Turnova: dvoje šaty muzeum pořídilo za přispění Libereckého kraje, troje věnovala sama autorka jako dar.

muzeumLBterasaMad2 menší
Foto: Mad

Miloslava Vrzalová vedla v Turnově v letech 1990 až 2015 módní salon MV Boutique Vestimento. Během té doby uspořádala mnoho autorských módních přehlídek, z nichž se několik uskutečnilo ve velkém sále Severočeského muzea v Liberci. Průběžně spolupracovala s různými výrobci materiálů, tvůrci šperků a módních doplňků, oblékala významné osobnosti, pravidelně se zúčastňovala několika ročníků trienále Oděv a jeho doplněk, které pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Šaty biedernaierovské, foto: LK

Svou tvorbu prezentovala na celé řadě dalších akcí. Ve své autorské produkci upřednostňovala nositelné elegantní modely z kvalitních materiálů se stylovými oděvními doplňky, navrhovala luxusní společenské i svatební šaty, často doplněné originálními šperky a bižuterií.

V Severočeském muzeu už přitom její oděvní tvorbu několik modelů zastupuje. V roce 2003 věnovala do sbírek dámský zimní oděvní komplet - šaty, pončo a baret, prezentovaný na módní přehlídce Chianti ve velkém sále muzea. V roce 2008 muzeum zakoupilo z módní přehlídky, uskutečněné v Severočeském muzeu při příležitosti zahájení výstavy Tradice, krása, elegance jeden dámský komplet — žakárový kabátek a hedvábné kalhoty.

Naše muzea doplňují své sbírky nejen o historické předměty, ale také o výjimečná díla současných tvůrců. K nim patří také módní návrháři. Poděkování patří všem, kteří jsou si vědomi potřeby dokumentovat a uchovat pro budoucí generace svou tvorbu a darují ukázku své práce právě muzeím či galerii,“ sdělila Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Šaty empírové, foto: LK

Liberecká muzejní instituce se může pochlubit pozoruhodnou kolekcí oděvů. Do sbírky textilu byly například již v roce 1885 zakoupeny empírové hedvábné společenské šaty, kolem roku 1893 přibyl unikátní pánský trojdílný rokokový komplet, sestávající z kabátce, vesty a kalhot, v roce 1895 se podařilo pořídit dámské vyšívané barokní šaty.

Coby dar se do sbírek v roce 1932 dostaly například dámské biedermeierovské šaty z Liberecka,“ doplnila kurátorka Severočeského muzea Dana Breuerová. „Všechny tyto jedinečné přírůstky se řadí k nejstarším exponátům v kolekci odívání a tvoří základ pro doplňování historických i současných oděvů do skupiny označené názvem Kostýmy, jejichž počet se v současnosti pohybuje kolem 1200.“

Dámské, pánské i dětské oděvy se do sbírky průběžně získávaly zejména od druhé poloviny minulého století dary od soukromých osob a institucí nebo nákupy z obchodů se starožitnostmi. Po roce 1989 se v rámci možností nakupují autorské modely přímo od českých módních návrhářů či studentů oděvnictví z katedry designu textilní fakulty Technické univerzity v Liberci.

LK/Jan Mikulička