Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Skiareál Ještěd chce nové sjezdovky kompenzovat výsadbou stromů nejen na kopci, ale i v Liberci

04. 09. 2019 | 17:13

Provozovatel skiareálu Ještěd v Liberci do několika dnů předloží úřadům dopracovanou dokumentaci EIA, v níž se posuzuje vliv na přírodu. Skiareál ji zpracovává kvůli výstavbě nové páteřní sjezdovky a rozšíření dalších tratí. Oproti původnímu návrhu se v ní počítá i s náhradní výsadbou stromů. Novinářům to dnes řekl ředitel skiareálu Jakub Hanuš.

ještědLyže New
archivní foto

Kvůli modernizaci areálu by mělo být vykáceno skoro sedm hektarů lesa, v němž převažuje smrk ztepilý. "Máme v dokumentaci vytipované prostory v rámci stávajícího areálu tak, abychom vyrovnali bilanční poměr odlesněné a znovu zalesněné plochy," uvedl Hanuš.

Provozovatel městského skiareálu zároveň radnici nabídl, že bude výsadbou stromů kompenzovat i již fungující sjezdovky, což je zhruba 20 hektarů. "Nabídli jsme možnost zalesnit stejný prostor v rámci města," uvedla projektová manažerka areálu Renata Balašová. V úvahu například přichází sportovní areál Vesec. Tato iniciativa souvisí se snahou přeměnit Ještěd na ekologické lyžařské středisko.

"Skiareál Ještěd možná bude tímto krokem úplně první v České republice, kdo veřejně proklamuje, že se zavazuje k trvale udržitelnému rozvoji," uvedl Hanuš. Přesvědčit veřejnost, že záměr má smysl, má podle něj i chystané rozšíření sjezdovek. "Tímto projektem chceme jasně říci, že jakýkoliv rozvoj našeho střediska je trvale udržitelný. Není to jen o tom odlesňování, ale náš záměr naopak počítá s opatřeními, abychom alespoň minimalizovali nebo dokonce úplně eliminovali jakékoliv dopady na životní prostředí," dodal.

Provozovatel v doplněné dokumentaci podle Hanuše zohlednil všechny připomínky, kvůli nimž mu ji krajský úřad vrátil k dopracování. Jednou z nich bylo vyhodnocení nároků na spotřebu vody pro zasněžování a vydatnosti dostupných zdrojů vody. Další bylo vyhodnocení vlivu osvětlení na večerní scenérii Ještědského hřebene.

Nová sjezdovka dlouhá přes 1,5 kilometru a široká od 40 do 50 metrů by totiž pro večerní lyžování měla být osvětlená v celé délce. "Podrobněji jsme argumentovali, že sjezdovka sice bude osvětlená, nicméně její dopad díky novým LED technologiím bude daleko menší oproti stávající technice na F10," uvedl Hanuš. Sjezdovka F10 dlouhá 400 metrů nyní slouží pro večerní lyžování, po vybudování Nové Skalky už osvětlená nebude.

čtk