Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Skiareál Ještěd zve už potřetí na úklid sjezdovek a rozdává k tomu skipasy

18. 09. 2019 | 15:49

Lanová dráha Skalka nabízí svezení na Ještedský hřeben v září a říjnu pravidelně o víkendech, ale exkluzivně bude zdarma v provozu v pátek 20.září pro všechny dobrovolníky, kteří přijmou výzvu, aby přišli pomoci lesům je udržet v pořádku v rámci akce ZELENÝ JEŠTĚD. Uklízet areál od odpadků se bude již potřetí.

ještědUklid
Foto z loňské akce.

Cílem akce je zapojit občany města do čištění ještědských sjezdovek před zimní sezónou. V areálu se po létě objevují odpadky, které do přírody opravdu nepatří. Také se sjezdové tratě čistí od kamenů, aby nedocházelo při lyžování k narušení skluznice. „Program dne začíná od 8 hodin registrací a v 9 hodin vyvezeme lanovou dráhou Skalka všechny dobrovolníky nahoru, poté se jde sjezdovkami dolů. Konec akce plánujeme na 12. hodinu. Každý, kdo pomůže chránit přírodu na Ještědu, obdrží od Skiareálu Ještěd celodenní skipas na nadcházející lyžařskou sezónu 2019/2020 a výborný guláš,“ zve do skiareálu Renata Balašová, zástupce TMR Ještěd.

Dobrovolníci se mohou přihlašovat na emailové adrese info@skijested.cz. Při prvním ročníku jich přišlo 80, další rok 200 a nyní je potvrzeno již 300 nadšenců přírody a lyžování. Pro všechny, kteří přijdou uklízet budou připraveny rukavice a pytle na odpad. Navíc si dobrovolníci mohou vybrat i jednu ze tří naučných stezek a na konci k dobrému obědu získat další odměnu, po absolvování Pivovarské stezky pivo, na Mlynářské palačinku a na nové otevřené Sklářské stezce skleněnou kostku od společnosti Lasvit. 

Akce Zelený Ještěd se uskuteční jako součást nového projektu na ochranu životního prostředí JEŠTĚDÉLE, který reflektuje klimatický alarmismus. Téměř každý z nás už třídí odpad, snaží se nakupovat s rozmyslem a vařit zdravě. Stačí to však? Aktivisté hlásají, že ne, že nám jako lidstvu pomyslné přesýpací hodiny krátí čas tady na Zemi. Upozorňují nás na dramatické změny klimatu a mají k tomu vědecky podložené argumenty z Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN. Dá se říct, že se šíří vlna paniky a bezmoci. Studenti nechodí jako znak rebelství v pátek do škol a žádají okamžitá opatření. V Londýně se blokují frekventované dopravní uzly. 

Klimatický alarmismus se objevuje pravidelně v médiích. Přes všechny nepříjemné přínosy má bezesporu ekologický aktivismus nezastupitelnou roli a nyní nás opět nutí začít aktivně problém životního prostředí na všech úrovních řešit. K projektu dodává Balašová: „Co můžeme my jako občané nebo firmy pro další generace našich dětí udělat? Začít každý u sebe dle svých možností a ovlivňovat okolí. Jako reakce vzniknul nový projekt JEŠTĚDÉLE a funguje cestou pozitivní výzvy firmy k ostatním společnostem k ekologickému chování při zachování udržitelnosti rozvoje a maximální ochrany životního prostředí. My nechceme lesům pořádat pohřeb, my je raději uklízíme a plánujeme spolu s městem Liberec provést výsadbu stromků ve Sportovním areálu Vesec.“  

K TMR jako prvnímu příkladu se již připojily další firmy jako je Hannah, Pivovar Svijany, Mlýn Perner, Radio Contact 101,4 a Liberecká drbna. Těm všem velký dík za jejich osvícenost. Více o projektu naleznete na www.jestedele.cz.

TZ/Renata Balašová, TMR Ještěd