Soud v Liberci se po změně senátu nemusí vracet na začátek kauzy spjaté s výstavbou termálních lázní v Chrastavě

12. 01. 2021 | 16:19

Kauza údajného dotačního podvodu spojená i s výstavbou termálních lázní se po změně senátu u soudu v Liberci nemusí znovu projednávat od začátku. Všichni obžalovaní i státní zástupce dnes souhlasili s tím, aby nový předseda senátu Richard Skýba pouze přečetl, co se projednávalo při předchozích líčeních za jiného senátu.

CHrastava LazneVetší
Ilustrační foto

Případ se týká stavby lázní v Chrastavě, opravy hotelu v Jablonci a rekonstrukce rozhledny Liberecká výšina. Jde o projekty spojené se společnostmi skupiny Imstav a jejich majitelem Janem Imlaufem, na něž šly evropské dotace. Škoda je podle obžaloby téměř 340 milionů korun. V případu je obžalováno 12 lidí včetně několika politiků z řad ČSSD, vinu odmítají. Stát prostřednictvím ministerstva financí požaduje náhradu škody přes 128 milionů a ROP Severovýchod 210 milionů korun.

Krajský soud se dnes k projednávání případu vrátil po tři čtvrtě roce. Senát se změnil kvůli tomu, že jeho předchozí předseda Petr Neumann odešel do důchodu. Dnes Skýba přečetl v souhrnu, kdo u soudu dosud vypovídal a jaké důkazy tam zazněly. Líčení poté odročil na začátek června, vypracovat nechá nový znalecký posudek na nemovitost, která měla být součástí úplatku, a předvolá jednoho svědka. Žádná další důkazy k projednání dnes obhajoba nepožadovala. Je tedy možné, že při dalším projednání zazní i závěrečné řeči.

Státní zástupce viní obžalované ze sedmi skutků, z nichž nejzávažnější je korupce a poškození finančních zájmů EU. Podle spisu Imlauf skrytě vlastnil přes firmy Dům pohody a Družstvo PLP Invest termální lázně, hotel i rozhlednu, jejichž výstavbu nebo opravu provedla firma Imstav za evropské dotace. Podle obžaloby byly všechny tři stavební zakázky z let 2008 až 2012 zmanipulované. "Pokud bych měl kauzu shrnout do několika vět, tak podstatou je zakrytí provázanosti mezi žadatelem o dotaci a osobou stavebníka, kde ty subjekty byly personálně i majetkově propojené. A smyslem bylo načerpat dotace a zároveň inkasovat finanční prostředky do společnosti, která měla realizovat samotný projekt," řekl již dříve státní zástupce Petr Hořín. Mezi obžalovanými je i bývalý europoslanec a současný člen krajského předsednictva ČSSD Robert Dušek, který si podle obžaloby řekl o úplatek spolu s bývalým náměstkem hejtmana Martinem Seppem (zvolený za ČSSD). Dohromady měli podle státního zástupce dostat od Imlaufa 12 milionů za to, že zajistí lepší hodnocení jeho projektů při žádání o dotaci. Oba to dnes před soudem opět popřeli. "Trvám na tom, že jsem nic nezařizoval, nezajišťoval," řekl Sepp.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace