Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Studenty středních škol propojil s průmyslovými podniky nový soutěžní program TechStarter, který připravil Liberecký kraj společně se svou Agenturou regionálního rozvoje (ARR). Cílem projektu je podpořit technické vzdělávání v kraji a prohloubit spolupráci středních škol se zaměstnavateli. Do prvního ročníku se zapojilo 27 středoškoláků ze šesti technicky zaměřených škol Libereckého kraje, řekla ČTK mluvčí projektu Dana Filipová.
Podle krajského radního pro rozvoj Jiřího Ulvra (Starostové pro Liberecký kraj) reaguje kraj programem na palčivou situaci v oblasti technického vzdělávání a průmyslu, kdy poptávka po vzdělaných technicích výrazně převyšuje počty absolventů technických oborů. "Proto chceme podpořit studenty technických oborů, pomoci jim profesně růst už na škole tím, že je zapojíme do řešení reálných projektů firem z regionu," doplnil Ulvr.
Díky projektu se studenti dostanou ke špičkovým technologiím a firmy je postaví před výzvy ze své každodenní reality. "Sázíme na to, že tak zvýšíme jejich kreativitu, motivaci a chuť věnovat se oboru i po absolutoriu. O to nám jde především," řekla Martina Pšeničková z Agentury regionálního rozvoje. Studenti tak teď pro firmy řeší třeba měření průtoku v chladicích kanálech licích forem, monitoring ergonomie na pracovišti nebo měření házivosti brzdových kotoučů.
Zadání vznikala přímo ve firmách a podniky výsledky práce studentů v provozech využijí. "Nezaujatý pohled zvenčí nám může přinést cenné podněty. Potvrdilo se to ostatně i během našeho prvního setkání se studenty. V TechStarteru mohou nejen vymýšlet nápady, ale také být u jejich uvedení do praxe," řekla Libuše Benešová z firmy DGS Druckguss Systeme. Firmy zapojené do projektu oceňují především možnost prohloubit spolupráci se školami, někde by se rádi zapojili i tvorby školních výukových plánů.
Studentské týmy mají k dispozici mentory, vždy po jednom ze školy a z firmy. Ti s nimi budou po celou dobu trvání programu nápady a řešení konzultovat. V každé z firem pak na přelomu února a března příštího roku práci studentů vyhodnotí. "Ze života vyplývá, že reálné výzvy techniky baví nejvíc. A na to my ve škole klademe velký důraz, aby naši studenti měli dostatek praktické výuky. Něco jako TechStarter tu určitě chybělo," dodal Pavel Pátek, pedagog Průmyslovky Liberec.
Technické vzdělávání podporuje Liberecký kraj dlouhodobě. V minulém programovacím období vybudoval za 712 milionů korun centra odborného vzdělávání v osmi středních školách. Dvě třetiny nákladů zaplatily evropské a státní fondy. V novém programovacím období přibudou další čtyři projekty za více než 400 milionů korun. Špičkové vybavení díky tomu už letos získaly Střední průmyslová škola technická v Jablonci nad Nisou nebo Střední škola strojní, stavební a dopravní v Liberci.
čtk
Kdo se do Techstarteru 2024 zapojil:
Firmy:
ZF Automotive Czech s.r.o.
Sigmaplast a.s.
ONTEX CZ s.r.o.
Solar Monitor s.r.o.
DGS Druckguss Systeme s.r.o.
Školy:
Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace
Střední průmyslová škola, Česká Lípa, Havlíčkova 426, příspěvková organizace
Střední průmyslové školy technické, Jablonec nad Nisou, Belgická 4852, příspěvková organizace
Integrovaná střední škola, Vysoké nad Jizerou, Dr. Farského 300, příspěvková organizace
Střední škola a Mateřská škola, Liberec, Na Bojišti 15, příspěvková organizace
Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, Turnov, Zborovská 519, příspěvková organizace
Více o programu: https://1012plus.cz/cs/projekt/techstarter-2024
Vývoj počtu absolventů v Libereckém kraji po oborových skupinách najdete na Datovém portálu LK zde: https://www.datalk.cz/pages/absolventi-obory
Agentura regionálního rozvoje
Posláním Agentury regionálního rozvoje (ARR) je poskytovat firmám i jednotlivcům z Libereckého kraje expertní podporu. Mezi hlavní pilíře služeb ARR patří podpora podnikavosti (Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink), vědy, výzkumu a inovací (projekt Smart Akcelerátor Libereckého kraje III), digitalizace MSP a veřejné správy (Evropský digitální inovační hub EDIH), tradičního sklářského řemesla (značka Crystal Valley), mikropodnikatelů a řemeslníků (projekt Liberecký kraj sobě) a obecně dotační a rozvojové problematiky regionu. Právní formou ARR je s. r. o. zřizovaná a stoprocentně vlastněná Libereckým krajem.
TZ/Dana Filipová