Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Studenti liberecké univerzity, budoucí zdravotníci, pomůžou v rámci praxí v nemocnicích

29. 10. 2020 | 13:42

Budoucí zdravotníci z Technické univerzity v Liberci pomůžou v nemocnicích nejen v Libereckém kraji. Původně mělo 77 studentů fakulty zdravotnických studií nastoupit na praxe až 16. listopadu, vzhledem k aktuální situaci se ale vedení fakulty rozhodlo praxe posunout. Do nemocnic tak dnes v předstihu nastoupilo 51 studentů druhého ročníku oboru zdravotnický záchranář a 26 budoucích všeobecných sester. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Radek Pirkl.

corona tul IMG 20200403 133556
Foto: www.tuni.tul.cz

Praxe absolvují nejen v nemocnicích v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Jilemnici, ale také v Mladé Boleslavi, Praze, Ústí nad Labem nebo Karlových Varech. Na seznamu je 14 zařízení. "Jsem velmi rád, že studenti naší fakulty se iniciativně a ochotně zapojují do aktivit zaměřených na snížení dopadů koronavirové pandemie. Činí tak i spontánně, nad rámec uložené pracovní povinnosti - ta se týká jen nejvyšších ročníků," řekl děkan fakulty Karel Cvachovec.

Fakulta má 520 studentů, podle děkana jim vedení vychází vstříc a jejich aktivity v maximální míře započte do praktické výuky. Studenti nejvyšších ročníků fakulty jsou podle Pirkla stále k dispozici na seznamu těch, kteří mohou být povoláni státem. "Spolu s těmi, kteří jsou na praxi už od začátku semestru, je ve zdravotnických zařízeních nyní k dispozici 144 studentů naší Fakulty zdravotnických studií," dodal mluvčí univerzity.

Fakulta také spolupracuje s Českým červeným kříže na kurzech pro dobrovolníky, kteří chtějí pomoci jako pečovatelé. Zatím je jich připraveno pět a dnes začal první z nich. "Naučí se hygienickou péči o pacienta a podporu jeho pohyblivosti, zásady podávání stravy a pitného režimu, manipulaci s lůžkem, prevenci proleženin a věnovat se budeme také komunikaci s klientem," řekl k náplni kurzu ředitel Úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže Liberec Ondřej Hradec. Kurz trvá osm hodin, je zdarma a jeho absolvent obdrží certifikát. Poptávka po pečovatelích zejména z domovů pro seniory je podle něj velká.

čtk