Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Studentské koleje v centru? Vize absolventa Fakulty umění a architektury TUL bodovala v soutěži diplomových prací

28. 03. 2022 | 5:00

Studentské koleje v libereckém dolním centru, které oživí mladou energií město a navíc pozvednou urbanisticky zanedbané území. S touto myšlenkou pracoval absolvent Fakulty umění a architektury TUL (FUA) Tobiáš Hrabec v návrhu dostavby ulic Široká a Barvířská. Svojí vizí zaujal porotu 22. ročníku soutěžní přehlídky diplomových prací pořádané Českou komorou architektů. Získal 3. místo.

tul1 cYFdUIBhIHN5HX938Lh1G-3-1180x0-4
Jeden z navržených objektů oceněné diplomové práce Tobiáše Hrabce Studentské bydlení a HUB v Liberci. Pohled od budovy bývalé automobilky RAF na piazzetu. Vizualizace: Tobiáš Hrabec

Tobiáš se prosadil mezi konkurencí 86 diplomantů. „Vadila mi neutěšenost celého okolí Papírového náměstí. Často jsem pendloval po přilehlých klubech a hospodách a prázdnota toho místa působila smutně. Bylo mi také líto, že se v centru moc neprojevuje fakt, že je Liberec univerzitní město. Studenti v něm nejsou moc vidět. Je to dáno i tím, že Harcovské koleje jsou v okrajové čtvrti,“ popsal Tobiáš Hrabec pohnutky, jež jej vedly k promýšlení projektu „Studentské bydlení a HUB v Liberci“.

Pod vedením pedagoga FUA Radka Suchánka vznikl obytný soubor, který podle porotců dosahuje „vysoké kvality zamýšleného provedení“. Na půdoryse jedné z prvních libereckých automobilek vyrůstá nová mikročtvrť. Práce hledá vhodné typologie a formy pro studentské bydlení a provozy jako je stravování, pracovní prostory nebo byty pro absolventy a učitele. Promýšlí urbanistické doplnění lokality mezi ulicemi Široká a Barvířská.

Průhled do studentského dvora přes sdílený balkón. Vizualizace: Tobiáš HrabecNemá jít o nahrazení stávajících Harcovských kolejí. Spíš jejich doplnění s výhodami, které střed města nabízí. „Přijde mi jako dobrý nápad, aby se město snažilo stavět v centru bydlení pro mladé lidi. Hodně studentů volí namísto kolejí bydlení v pronajatých bytech. Více mladých lidí by přineslo do centra energii,“ míní Tobiáš, jenž nyní pracuje v architektonické kanceláři Mjölk.

Porotci mimo jiné poukázali na to, že navržený celek „má potenciál čitelnosti i mimo univerzitní prostor.“ Oceněný projekt získal finanční odměnu ve výši 20 000 Kč. Tobiášova diplomová práce obdržela rovněž Cenu hejtmana Libereckého kraje.

Pohled na celek od Papírového náměstí. Vizualizace: Tobiáš Hrabec„Na práci je skvělé, že pracuje i se starými vrstvami města moderně. I když člověk chodí po ulici, která má historický charakter, tak je vlastně v soudobém městě. Navíc pracuje s environmentálním kontextem ve smyslu hustoty a dobré dostupnosti. Ilustruje názor současné generace nerozvíjet města po obvodech, ale ve středu,“ uvedl vedoucí práce Radek Suchánek.

Práce Tobiáše Hrabce získala ocenění v době, kdy Město Liberec oficiálně zahájilo mezinárodní architektonickou soutěž na budoucí podobu Papírového náměstí. Formou takzvaného soutěžního dialogu organizátoři oslovili 65 ateliérů. O vítězném návrhu proměny čtvrť „Papírák“ rozhodne závislá a nezávislá porota letos v září.

Tobiáš Hrabec si v roce 2020, kdy Fakulta umění a architektury TUL slavila výročí 25 let od založení, odnesl studentskou cenu Ještěda f kleci. Foto: Roman DobešPodle šéfa Kanceláře architektury města Liberce Jiřího Janďourka, jenž je rovněž pedagogem FUA, jde o šanci,  jak území Papírového náměstí proměnit v moderní čtvrť. Čtvrť se má stát reprezentativní ukázkou toho, jak lze podobné lokality v centru revitalizovat. Cílem je vytvořit území, které se integruje do života města a bude vyhledávanou adresou pro život, podnikání, zábavu i přemýšlení. „Rádi bychom rozvoj této jedinečné části města nasměrovali ke kulturně kreativní čtvrti, k principům uhlíkově neutrální čtvrti, a města krátkých vzdáleností,“ řekl Jiří Janďourek pro zpravodajský web města Liberce.

TUL/Adam Pluhař