Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Světový typograf František Štorm představuje svou psychedelickou grotesku v publikaci Libero

12. 05. 2025 | 5:45

Dílo bude slavnostně uvedeno ve čtvrtek 15. května v 18 hodin
v Severočeském muzeu v Liberci. „Při malování pokaždé znovu zažívám údiv a taky nevyhnutelnost do té míry, že kdybych neudělal určitý obraz, píseň, písmo, asi bych umřel,“ vyznává se František Štorm, výrazná osobnost naší výtvarné scény, v úvodu bohatě ilustrovaného svazku LIBERO. 

LiberoStorm
Foto: SM Liberec

Kniha nabízí odvážnou přehlídku autorovy malby, osobité animace, typografie a zakázkové grafické tvorby. Nepředstavuje běžný výstavní katalog ani standardní monografii. Vnitřní rytmus knihy je diktován Štormovými deníky z cest, protkanými úchvatnými kresbami a akvarely výrazných kontrastních barev, které mají až psychedelické vyznění. Dílo názorně ilustruje, jak v různých obdobích do Štormovy malby pronikaly vlivy z typografie, a naopak do designu prvky volného umění.   

Editorem a autorem doprovodného textu včetně rozhovoru s Františkem Štormem je kurátor Luděk Lukuvka, který připravil umělcovu loňskou výstavu v Severočeském muzeu v Liberci. Mj. píše: „Štorm se nebojí sdělit v jednom obrazu mnoho příběhů.“   

V záplavě barev sledujeme přírodní motivy a bizarní tvory s groteskním nádechem, jež si lze spojit se žánry hororu, sci-fi, fantasy či dalších subžánrů. O inspiraci temnými příběhy, alternativními světy a mýtickými bytostmi vypovídají mj. ukázky ilustrací k soubornému dílu H. P. Lovecrafta, Stokerovu Draculovi či maleb s poeovskou tematikou (Havran, Maska aj.). Nad všemi fantaskními kreaturami však vyčnívá reálná bytost, odborně zvaná bochnatka americká, invazní druh skrývající se v jihočeských rybnících, u nichž František Štorm žije. V knize je umělcovu oblíbenému motivu věnována rozsáhlá kapitola.

Za opojením z živlů a rostlinných bytostí můžeme také tušit autorovy zkušenosti se šamanskou ayahuaskou, jihoamerickým koloritem, tropickou a expresivní Indií, kde trávil mnoho měsíců s přestávkami po několik let, případně nedávný výlet na španělský ostrov Tenerife.  

Už samotné názvy některých kapitol slibují nevšední setkání: Dream within a dream, Samota uprostřed davu, Festival hrůzy, Tajemný ostrov, Endemic monsters, Duch blat…

Ojedinělý titul vydává Severočeské muzeum v Liberci ve spolupráci s nakladatelstvím Malvern. Kniha bude slavnostně uvedena ve čtvrtek 15. května v 18 hodin v Severočeském muzeu v Liberci, Masarykova 437/11.

Když František Štorm a Luděk Lukuvka chystali loňskou expozici v Severočeském muzeu, přivezli do Liberce díla rozličných žánrů a technik v takovém množství, že se do sálů nemohla vejít. Poté týden zvažovali, co na dosud největší autorovu výstavu vyberou. „Na písmenka nepřijdou lidi“, usoudil František Štorm a společně s kurátorem se rozhodli akcentovat především volnou tvorbu, která se paralelně odvíjí vedle Štormových ostatních aktivit již mnoho let. Posun od užitého umění vyjádřili volbou názvu výstavy: LIBERO.

Sám výtvarník nevidí mezi žánry ostrou hranici. Zdůrazňuje, že jako „umprumák“ poznal mnoho druhů užitého umění a všechno ho baví. A když nějakou techniku ovládne, má chuť jít dál a objevovat něco nového.

Nejvíc se proslavil jako typograf. Vytvořil stovky fontů a mnohé z nich se používají i ve světě. Nabídku písma sdružuje jeho firma Storm Type Foundry, dříve známá jako Střešovická písmolijna. Kurátor Lukuvka však připomíná, že Štorm dělal volnou tvorbu vždy – výrazné knižní ilustrace, grafiky i fantaskní malby. Přírodní a mytologické motivy se zde přelévají v halucinatorních barvách, organismy všemožných tvorů prorůstají do větvících se ornamentů.

To nejlepší z umělcovy výstavy, jakož i mnoho dalšího z jeho tvorby, nyní přináší stejnojmenná publikace LIBERO. Je jako divotvorný hrnec, v němž ožívá Štormův fantaskní vesmír.

Foto: SM Liberec

František Štorm: LIBERO. Psychedelická groteska

František Štorm patří k předním světovým typografům – tvůrcům písma. Paralelně s jeho dlouholetým působením na poli užité grafiky vznikala vždy volná tvorba, zejména linoryty a kresby, ale v posledních letech také malby větších formátů. Kniha Libero zachycuje Štormovo tvůrčí vzepětí posledních let, ve kterém přirozeně koexistuje typografie, knižní ilustrace a grafické zakázky s volnou tvorbou. V té se stále více prosazují olejomalby a akvarely inspirované třeba jihočeskými rybníky nebo zážitky z cest. Tvary písem, které běžně příliš nevnímáme, tvoří v knize společně s malbou, grafikou a kresbou úzké sepětí, ve kterém se obě Štormovy linie tvorby vzájemně nasvěcují v nečekaných souvislostech. Šíři jeho uměleckého záběru zachycuje Libero i ve výtvarném zpracování hudebních aktivit, díky nimž oslovuje velký okruh svých fanoušků. Čtenář se tak muže těšit z divotvorných, někdy až groteskně psychedelických děl v sousedství nápadité grafiky a typografie, jejíž linie jsou určujícím gestem autora.

František Štorm (*3. července 1966, Praha) patří mezi naše nejvýraznější osobnosti výtvarné scény. Je současně typografem, grafickým designérem, malířem, pedagogem, odbornmý publicistou a hudebníkem. Jeho matkou je malířka Dana Puchnarová a dědečkem Břetislav Štorm, architekt, heraldik a grafik.

František Štrom je mimo svou domovinu nejznámější svými písmy. Roku 1993 založil v Praze Střešovickou písmolijnu (později Storm Type Foundry), která ve světě rezonuje coby banka kvalitních výtvarně laděných písem s velkým rozsahem použití. Nabízí více než 800 originálních písem, mezi nimiž jsou Štormova písma autorská (např. Serapion, 1997; Comenia Serif, 2009; Trivia, 2012), modifikace písem historických i digitalizace písem významných českých autorů (např. Vojtěcha Preissiga, Slavoboje Tusara, Jiřího Rathouského, Josefa Týfy, Jana Solpery).

František Štorm je autorem např. typografického stylu restaurace Lokál. Ilustracemi doprovodil mj. tituly Neser bohy Josefa Moníka (2004), Drákulu Brama Stokera či sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta (vycházejí od roku 2010). V roce 2005 mu byla udělena cena Revolver Revue. Štormova kniha Eseje o typografii (2009) byla nominována  Magnesii Literu v kategorii publicistika.

František Štorm působí také jako zpěvák a kytarista v české metalové kapele Master’s Hammer, pro kterou píše veškeré texty. Po rozpadu kapely v 90. letech nahrál album Airbrusher. Kapela se obnovila v roce 2009, kdy vydala album Mantras, později následované deskami Vracejte konve na místo, Vagus Vetus, Formulæ a Fascinator. Štorm byl v roce 2015  členem projektu Mortal Cabinet, s nímž vydal album Necrotica.

Luděk Lukuvka (*1975) vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Specializuje se na současné umění, fotografii, architekturu, kurátorskou přípravu výstav současných malířů a fotografů. Od roku 2016 pracuje v Severočeském muzeu v Liberci, je zde kurátorem a vedoucím oddělení Dokumentačního centra architektury.

TZ/Severočeského muzea v Liberci