Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Technická univerzita vyzvala firmy k výrobě nanofiltrů, které je možné vkládat do plátěných roušek

23. 03. 2020 | 9:55

AKTUALIZOVÁNO: Technická univerzita vyzvala firmy k výrobě nanofiltrů, které je možné vkládat do plátěných roušek. Účinnost bavlněné roušky s nanofiltrem je podle měření srovnatelná s nanorouškou. Ve srovnání s šitím klasických roušek z těchto materiálů je spotřeba výrazně menší a nezůstávají žádné zbytky. Sama univerzita je schopna denně vyrobit materiál pro 6000 roušek, z něhož lze ale vyrobit zhruba trojnásobné množství filtrů, které by mohly zvýšit ochranu obyvatel. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Radek Pirkl.

rouskyTU1
Foto: Artur Irma

Univerzita zatím na základě nařízení dodává nanoroušky a materiál na ně jen Libereckému kraji. V zemi je ale řada firem, které sice dokážou produkovat plošný nanomateriál nebo i jiný účinný filtrační materiál, ale neumí z něj vyrobit kompletní roušky. "Přizpůsobit výrobu tomu, aby výsledným produktem byly obdélníčky textilie, není tak složité. Vyzýváme proto firmy, pojďte do toho. Je to způsob, jak zásadně zlepšit zásobování obyvatel plošně po celé republice rouškami s přidanou hodnotou účinných filtračních vrstev," vyzval vedoucí katedry chemie Josef Šedlbauer.

Univerzita dnes k výzvě spustila nové internetové stránky www.rouskystulkou.org, kde výrobci materiálů vhodných na filtry do roušek najdou potřebné informace a mají možnost se i zaregistrovat. Pro ty, kdo doma roušky šijí, je tam podrobný návod s rozměry, aby bylo možné do roušky filtr vložit. I oni mají možnost se zapojit. Na stránkách najdou přesný postup výroby takové roušky a také postup, jak ji použít či sterilizovat. "Web bude také sloužit jako kontaktní síť mezi firmami, které jsou schopné filtry produkovat z jiných materiálů, a lidmi, kteří látkové roušky šijí," doplnil mluvčí univerzity.

Stroj na výrobu nanovlákenné vrstvy, který v rekordním čase sestavili odborníci strojní fakulty liberecké univerzity, dokáže vyrábět 3,5 metru materiálu za minutu na pásu o půlmetrové šíři. Za den tak vyprodukuje materiál asi na 6000 roušek. "Na filtry je potřeba mnohem méně materiálu než na celou roušku, navíc ubydou nevyužitelné odřezky, což také zefektivňuje produkci. Bavíme se asi o 20.000 filtrech do roušek denně," doplnil Jaroslav Beran ze strojní fakulty. Nařezat materiál na obdélníčky filtrů je také mnohem méně časově náročné než šít celou roušku.

"Filtry jsou navíc odolnější, takže vydrží zhruba dvojnásobnou dobu," řekl Šedlbauer. Přibyl pouze mezikrok, kterým je zatavení okrajů filtru, aby se při vkládání do kapes látkových roušek netřepil. Filtr dokáže zachytit 50 až 90 procent částic velikosti virů. Jeho použití je jednorázové, bavlněnou roušku lze ale používat opakovaně. "Rouška s nanovlákenným filtrem spojuje výhody obou. Večer dáte bavlněnou roušku do pračky nebo ji vyvaříte v horké vodě a filtrační nanovrstvu vyměníte," řekl Šedlbauer.

čtk