Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Tři roky vězení uložil soud v Liberci muži z Českolipska, jenž se chtěl přidat k Hizballáhu

24. 02. 2025 | 10:19

AKTUALIZOVÁNO:  Tříleté vězení uložil dnes soud v Liberci pětatřicetiletému Arturu Simonovi, který se chtěl přidat k vojenskému křídlu libanonského militantního hnutí Hizballáh, případně k Hamásu. Takový trest navrhl státní zástupce v dohodě o vině a trestu uzavřené s obviněným a soud dnes tuto dohodu přijal.

islám
Muž s bydlištěm na Českolipsku podle rozsudku konvertoval k islámu, ilustrační foto

Vazebně stíhanému muži za zločin podpory a propagace terorismu hrozilo až dvanáctileté vězení, svého jednání dnes u soudu litoval.

"Je to velmi tvrdá lekce, jsem člověk, který není schopný ublížit. Umím se ponaučit a neopakuji svoje chyby. Velmi toho lituji," řekl dnes Simon ve své závěrečné řeči. Dnešní rozhodnutí soudu je pravomocné.

Muž s bydlištěm na Českolipsku konvertoval k islámu a zadržený byl loni v srpnu při pasové kontrole na letišti v Bejrútu, hlavním městě Libanonu. Odcestoval tam s úmyslem přidat se k Hizballáhu, případně k Hamásu, s úmyslem bojovat v jejich řadách proti Izraeli. "Předložil pasové kontrole mobilní telefon s překlady frází, které odkazují na to, aby ho ten příslušný člověk poslal za někým, kdo je schopen ho za těmito organizacemi zavést. Nicméně příslušný pracovník pasové kontroly kontaktoval českou ambasádu, která si převzala toho člověka a následně byl vrácen do České republiky," řekl dnes novinářům po vynesení rozsudku státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Richter.

Státní zástupce i soudce označili počínání Simona sice za naivní, ale i tak nebezpečné. "Mohl narazit skutečně na někoho, kdo by ho k některé z těch teroristických organizací zavedl. Otázka je samozřejmě, jak by to dopadlo. Nicméně ta společenská nebezpečnost spočívá v tom, že zkrátka chtěl a měl v úmyslu se k některé z těch organizací přidat a bojovat v jejich řadách skutečně fyzicky proti Izraeli," uvedl Richter.

Simon byl podle něj introvert, který nechodil příliš mezi lidi. "Neměl moc přátel. Dá se říci, že seděl doma, konzumoval obsahy sociálních sítí, konzumoval tedy obsah sociálních sítí tohoto radikálního charakteru, což ho vedlo nejprve ke konverzi k islámu a následně až k tomuto činu," řekl státní zástupce.

Simon do Libanonu vycestoval, i když neuměl anglicky ani arabsky. Soud mu uložil trest na spodní hranici trestní sazby. Richter uvedl, že v návrhu dohody o vině a trestu zohlednil naivitu obviněného i to, že po zadržení při vyšetřování spolupracoval. "Doznal se k trestné činnosti, projevil jistou míru nějaké sebereflexe a uznal, že to byla hloupost, co udělal. A proto mám za to, že ten trest je odpovídající," dodal státní zástupce.

Vrchní státní zastupitelství v Praze podle dostupných informací řeší aktuálně ještě jeden obdobný případ. V tom se chtěl obviněný muž přidat k teroristické organizaci Islámský stát (IS).

čtk