Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Úrazů po pádech z elektrokoloběžek v Liberci přibývá, většina nehod je z těch sdílených

27. 08. 2023 | 10:01

V Liberci v posledních letech přibývá úrazů po pádu z elektrokoloběžky, které vyžadují ošetření v nemocnici. Ještě před pěti lety jich bylo několik za rok, nyní okolo 20. Nejčastěji jde o poranění hlavy a většina úrazů je z nehod na sdílených elektrokoloběžkách. ČTK to řekl vrchní zdravotnický záchranář oddělení urgentní medicíny Krajské nemocnice Liberec Jakub Kopecký.

koloběžka e-scooter
Ilustrační foto

"Úrazů lidí, kteří jezdí na svých elektrokoloběžkách, je minimum," dodal Kopecký. Vysvětluje to tím, že na sdílených elektrokoloběžkách lidé jezdí bez helmy a často podnapilí za tmy, když se vrací z restaurace. "Potom je to jízda ve vícero lidech. Tam častokrát dojde k pádu osob, protože to ten dotyčný neuřídí," uvedl Kopecký. Záchranáři se setkali i se zraněními po srážce s chodcem či autem nebo jinou překážkou. "Co vnímám jako největší problém je, že ti lidé nemívají přilbu. Když si vezmu statistiku za posledních osm let, tak úplně nejčastější bylo poranění hlavy," dodal Kopecký.

Fatální následky měl letos v polovině července v Liberci pád z elektrokoloběžky pro třiačtyřicetiletého muže, který sjížděl jel bez ochranné helmy Horskou ulici. Podle svědka se mu za jízdy otočila řidítka a muž si po pádu na asfalt vážně poranil hlavu. Na následky zranění zemřel druhý den v nemocnici.

Nehody na koloběžkách policisté registrují i v dalších částech kraje. Letos do konce července jich bylo v kraji 18, z toho 13 na elektrokoloběžkách. "Jeden člověk při nehodách koloběžek zemřel a dalších 17 utrpělo zranění," uvedla pro ČTK regionální mluvčí policie Ivana Baláková. Nehod koloběžkářů je podle ní zřejmě víc, policisté se ale dozví jen o těch závažnějších se zraněním. I podle Balákové by lidé na koloběžkách měli mít aspoň cyklistickou helmu. "V Dubici v České Lípě žena jedoucí na elektrokoloběžce přeletěla po najetí do výmolu přes řidítka na hranu obrubníku. Přilba se rozlomila, ale hlavu jí ochránila," dodala.

Jak roste počet uživatelů e-koloběžek, přibývá konfliktů s dalšími účastníky silničního provozu. Často proto, že jezdci používají chodníky. V Liberci, kde jsou jako v jediném městě v kraji sdílené koloběžky, si lidé stěžují, že je uživatelé odkládají na nevhodných místech.

"Často brání v průchodnosti pěších tras a způsobují mnohdy překážku v provozu," řekl náměstek primátora Adam Lenert (ANO). Radnice se na provozu sdílených elektrokoloběžek nepodílí, problémy chce řešit vyhláškou. Podle Lenerta by ji měli zastupitelé schvalovat ještě letos. "Chceme regulovat místa, kde může být koloběžka nebo kolo parkováno, a také chceme stanovit výši pokuty za nedodržování této vyhlášky," dodal náměstek.

čtk