Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V dotační kauze spjaté se stavbou lázní v Chrastavě soud uznal vinnými všech 11 obžalovaných včetně Duška

27. 06. 2023 | 13:56

AKTUALIZOVÁNO: Krajský soud v Liberci dnes uznal vinnými všech 11 obžalovaných včetně bývalého europoslance Roberta Duška (SOCDEM) v dotační kauze, která je spjatá s výstavbou termálních lázní v Chrastavě, opravou hotelu Praha v Jablonci nad Nisou a rekonstrukcí Liberecké výšiny. Na dotacích tyto tři stavby získaly před více než deseti lety téměř 200 milionů korun, podle soudu protiprávně. Duškovi soud za přijetí úplatku uložil pětiletý trest vězení a peněžitý trest půl milionu korun. Nepodmíněné tresty dostali i další čtyři obžalovaní, ostatní podmíněné, někteří v kombinaci s peněžitými tresty.

TvLKsoudduseksepp1
Archivní foto, Artur Irma

Někteří obžalovaní mají navíc státu uhradit náhradu škody v součtu kolem 74 milionů korun s úrokem, se zbytkem nároků soud odkázal stát na řízení ve věcech majetkoprávních. Verdikt není pravomocný. Až na jednoho sice obžalovaní na vyhlášení rozsudku nepřišli, prostřednictvím svých obhájců se ale odvolali. "Rozsudek zní stejně jako obžaloba, proto je podáno odvolání," řekl u soudu jeden z obhájců. Vinu od počátku obžalovaní popírají. Podle obžaloby se dopustili sedmi trestných skutků, nejzávažnější je korupce a poškození finančních zájmů EU. Některým hrozilo až 12 let vězení. Mírnější tresty předseda senátu Richard Skýba zdůvodnil i dlouhou dobou, která uplynula od této trestné činnosti. V případu byl původně obžalován i bývalý náměstek primátora Liberce za SOCDEM Ivo Palouš, který před dvěma lety zemřel.

Věc se týká evropských projektů z let 2008 až 2012, jejichž spojovacím článkem jsou společnosti skupiny Imstav a jejich majitel Jan Imlauf. Tomu soud uložil nejpřísnější trest, šest let vězení. Podle předsedy senátu šlo o organizovanou skupinu. "Rozdělili si úkoly tak, aby získali dotace na podniky, které fakticky samy fungovaly. A dotace pak získali i za pomoci politických představitelů, což byl Robert Dušek a Martin Sepp," řekl Skýba po vyhlášení rozsudku novinářům.

Podle spisu Imlauf skrytě vlastnil přes firmy Dům pohoda a Družstvo PLP Invest termální lázně, hotel i rozhlednu, jejichž výstavbu nebo opravu provedly jeho firmy ve zmanipulovaných zakázkách za evropské dotace. Dušek byl v té době europoslancem a spolu s tehdejším náměstkem libereckého hejtmana Martinem Seppem (také za SOCDEM) podle obžaloby dostali od Imlaufa úplatek 12 milionů korun za to, že zajistí lepší hodnocení jeho projektů při žádání o dotaci. Výši úplatku soud v rozsudku snížil na 7,3 milionu korun na základě posudku vypracovaném ke zjištění ceny nemovitosti, která byla podle spisu součástí úplatku. Oba politici u soudu opakovaně popřeli, že by přijali úplatek. Sepp byl stejně jako Dušek potrestán pětiletým vězením, peněžitý trest v jeho případě je čtvrt milionu korun.

Nepodmíněný trest soud uložil také Petrovi Skálovi, kterého státní zástupce již dříve označil za vykonavatele Duškových pokynů. Potrestán byl třemi lety vězení stejně jako Marek Kuthan, což byl tehdy předseda představenstva Domu Pohoda.

čtk