Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V liberecké Londýnské ulici vznikne plnohodnotný sběrný dvůr s kompostárnou a re-use bazarem

18. 09. 2020 | 17:19

V Liberci zřejmě začne na jaře příštího roku fungovat alespoň v omezené míře druhý sběrný dvůr, který stotisícové město nutně potřebuje. Kapacita nynějšího je nedostatečná. Náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj) uvedl, že půjde zatím jen o provizorní řešení.

odpadySběrný dvůrFBliberec
Foto: FB Liberec.cz

Páté největší město v zemi se podle náměstka dlouhodobě potýká s nedostatečnou kapacitou sběrných míst pro odpad. "Jediný sběrný dvůr máme v Ampérově ulici. Ten provozuje společnost FCC. Tady se pochopitelně tvoří fronty," řekl Šolc.

Město od roku 2018 připravuje projekt vybudování sběrného dvora v Londýnské ulici v Růžodole. Původní návrh ale nevyhovoval po architektonické stránce, proto se musí projektová dokumentace přepracovat.

V plánu je vybudovat v Londýnské ulici na jednom místě sběrný dvůr, kompostárnu a takzvaný re-use bazar k opětovnému využití starých výrobků. Náklady se odhadují na 20 až 30 milionů korun a radnice chce na výstavbu získat evropskou dotaci. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) odhaduje, že stavět se začne nejdřív za dva roky.

Podle Šolce se i proto město dohodlo s firmou FCC, že by v Londýnské ulici mohlo zatím vzniknout detašované pracoviště. "Výhodou tohoto řešení je, že my tím překryjeme mrtvý čas před tím, než bude velký finální projekt nového sběrného dvora s kompostárnou a re-use bazarem, a zároveň už bude aspoň v nějaké omezené době sloužit občanům," uvedl Šolc. Detašované pracoviště bude podle něj určené pouze pro občany a nikoliv firmy. "Takže by se fronty tvořit nemusely," dodal náměstek.

Vybudování detašovaného pracoviště nebude nijak náročné, stačit k tomu bude mobilní váha, kontejnery a jedna mobilní buňka pro obsluhu. "V okamžiku udělení stavebního povolení a zajištění financování nového sběrného dvora by se toto mobilní vybavení odstranilo a nic by stavbě nového dvora nebránilo," dodal Šolc.

Radnice odhaduje, že náklady na provoz detašovaného pracoviště vyjdou zhruba na 100.000 korun měsíčně při otevírací době od pondělí do soboty mezi 08:00 a 16:00. Do provozu ho chce město uvést v květnu 2021.

Facebookový profil Liberec.cz dodal: U čistírny odpadních vod v Londýnské ulici otevřeme už v příštím roce na jaře pro občany nový sběrný dvůr. Fronty v Ampérově ulici tak už budou minulostí. Na stejném místě vznikne v nejbližších letech plnohodnotný sběrný dvůr s kompostárnou a re-use bazarem (donesete tam věci, které se vám už nehodí a lidé si je tam budou moci za symbolickou cenu odkoupit).

fb