Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V liberecké potravinové bance se tenčí zásoby, aktuálně chybí oleje a toaletní papír

10. 03. 2022 | 15:53

Potravinové bance v Liberci chybí aktuálně oleje a také toaletní papír. Tenčí se i zásoby trvanlivých potravin, jako jsou těstoviny, luštěniny, rýže, ale také masové konzervy, paštiky nebo hotová jídla, řekl dnes ČTK ředitel liberecké potravinové banky Josef Vlček. Spotřeba potravin a drogerie se podle něj výrazně zvýšila už s koronavirem, s uprchlíky z Ukrajiny se ale zdvojnásobila, neustále podle něj drnčí telefony a přicházejí další požadavky.

toilet-paper-4956708 1280
Ilustrační foto

"Mysleli jsme si, když nastal covid, že už se to nedá překonat, ale dá, to jsme zjistili v tyto dny. V rámci covidu jsme byli tak na 50 procentech toho, co se děje teď, nic podobného jsme v bance nezažili. Třeba včera jsme přijali 3,5 tuny zboží a odhaduji, že dvě až 2,5 tuny odtud zase odešly," doplnil Vlček. V bance pracuje deset lidí, připravují balíčky, v nichž jsou trvanlivé potraviny jako mouka, těstoviny, rýže, luštěniny, olej, ale také třeba pečivo, ovoce, zelenina a mléčné výrobky, pokud jsou k dispozici.

Trvanlivé potraviny pro potravinové banky zajišťují zejména jarní a podzimní potravinové sbírky v obchodech. Lidé a firmy podle Vlčka pomáhají i mimo tyto sbírky. "Pomáhají nám obyvatelé z Liberce a okolí, že zavolají, co potřebujeme, a přivezou třeba pár tašek nebo bednu, pomáhají i firmy. Minulý týden jsme se domluvili s turnovským Ontexem, přivezli nám deset palet plenek, to je skvělé, protože je můžeme dávat těm maminkám, které přicházejí často s malými dětmi, a pleny jsou vysoká položka, kterou nemají," řekl. Dary je podle něj možné bance poslat třeba i prostřednictvím e-shopů, které je do banky rovnou dovezou. "To zatím lidé moc nevyužívají," dodal ředitel banky.

S přílivem válečných uprchlíků z Ukrajiny a nutností zabezpečit pro ně potraviny a další zboží se ale podle Vlčka rozhodně nemění zásobování sociálně slabých, kterých s koronavirem a rostoucími cenami v obchodech v Česku dál přibývá. "Všem našim odběratelským organizacím šla informace, že pro ně fungujeme dál, pro ně se nic nemění, standardní chod banky běží dál, o to je to samozřejmě náročnější," doplnil. S přípravou balíčků tak podle něj v bance pomáhají i kamarádi a lidé z charitativních organizací.

Potravinová banka v Liberci funguje od poloviny roku 2013, byla čtvrtou, která v zemi vznikla. Spolupracuje se 60 organizacemi, jejichž prostřednictvím potraviny a drogistické zboží rozděluje potřebným. "Jsou mezi nimi různé charity, azylové domy, ale také dětské domovy nebo sociální odbory měst," řekl Vlček. Loni se podle něj bankou doslova prohnalo 343 tun potravin a drogistického zboží, to je o polovinu víc než v roce 2020.

čtk