Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Večer v Naivním: Váchalovský dvojprogram okoření výstava ilustrací Dagmar Urbánkové z její knihy Světozor

19. 05. 2024 | 18:27

Jedinečný večer (nejen) s dílem Josefa Váchala si v pátek 24. května mohou užít diváci v Naivním divadle Liberec. Nejprve je pro ně připravena repríza podzimní novinky Horror vacui, studiové inscenace inspirované životem a dílem spisovatele a dřevorytce Josefa Váchala. Druhou část Večera v Naivním obstará Divadelní spolek LokVar s parodickou inscenací na Krvavý román. Váchalovský dvojprogram navíc o přestávce okoření malé zastavení na výstavě ilustrací Dagmar Urbánkové z její knihy Světozor.

naivní Horror vacui autor Roman Dobeš
Horror vacui, foto: Roman Dobeš

V rámci květnového Večera v Naivním se mohou diváci těšit hned na dvě inscenace spojené s osobností Josefa Váchala. V 19:00 hodin uvede Naivní divadlo Liberec ve Studiu svou iniciační loutkovou féerii Horror vacui a ve 20:30 hodin bude v Klubu NDL následovat Krvavý román v podání pražského divadelního spolku LokVar. Obě zmíněné inscenace poskytují vhled do života a tvorby jedné z našich největších uměleckých osobností 20. století – grafika, malíře, řezbáře, spisovatele a filozofa Josefa Váchala (1884–1969). Mezi nejznámější díla tohoto za svého života zcela nedoceněného umělce patří parodie na brakovou literaturu, Krvavý román. V knize dokončené v roce 1924 složil hold lidovému čtení 19. století – krvavému románu, zvanému „krvák“. Tohoto brakového žánru, jehož charakteristickými rysy byla prostoduchá srozumitelnost, romantika a dobrodružný děj, byl Váchal velkým znalcem, sběratelem a obdivovatelem. 

Mezi představeními se ve foyeru divadla uskuteční slavnostní zastavení na výstavě ilustrací z knihy Světozor výtvarnice a básnířky Dagmar Urbánkové. Celý večer je určen dospívajícím od 13 let a dospělým divákům.

TZ