Vrtulníky budou po úpravách plochy na letišti v Liberci přistávat i v noci, vyjde to na pět milionů
Vrtulníky letecké záchranné služby budou v Liberci létat i v noci. Liberecký kraj připravuje úpravy a osvětlení přistávací plochy u základny letecké záchranky na letišti. Z loňského přebytku na to chce dát pět milionů korun. ČTK to řekla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO).
Už dnes mohou vrtulníky do Liberce létat za tmy, ale jen na heliport v areálu nemocnice, který je osvětlený. Vrtulník tam ale nemůže stát a zatím se nemá kam vrátit. Nejbližší heliport s plnohodnotným nočním provozem je v Praze. "V současné době připravujeme projekt úprav, investorem bude kraj. Chtěli bychom to mít co nejdříve," doplnil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.
Letecká záchranná služba působí v Liberci od roku 1992. Podle náměstka hejtmana Přemysla Sobotky (ODS) se základnu v Liberci podařilo tehdy prosadit, i když to nebylo v původním záměru rozšiřování letecké záchranky. "Historie ukázala, že to byl dobrý krok," uvedl Sobotka. Základna vznikla jako osmnáctá v tehdejším Československu, i proto je označení libereckého vrtulníku Kryštof 18. Loni startoval vrtulník k 550 případům nejen v Libereckém kraji, ale létá i do středních Čech a Královéhradeckého kraje.
Výrazným posunem pro leteckou záchrannou službu bylo před pěti lety vybudování heliportu v areálu Krajské nemocnice Liberec. Výrazně to zvýšilo šance pacientů na přežití. V minulosti musel vrtulník letět na letiště, kde pacienta přeložili do sanitky. Pak ho čekala cesta přes město, což představovalo dalších deset až 15 minut. Dnes mohou vrtulníky přistát přímo v areálu nemocnice. Vyhřívaná přistávací plocha ve výšce pátého patra umožňuje celoroční provoz a přistát na ní mohou i těžké vojenské stroje o hmotnosti 6,4 tuny. Lávkou je spojená s traumacentrem.
čtk