Zahrada Gallas: Na Františkov se vrací Řehtáč soudkovitý, původní odrůda jabloně pěstovaná v oblasti Sudet po roce 1788
Obyvatelé nové čtvrti v libereckém Františkově dnes vysadili do komunitní zahrady dvanáct nových jabloní. Zahradu Gallas pojmenovanou po zakladateli čtvrti osázeli poprvé před rokem, její výsadba dnes pokračovala umístěním ovocných stromů. Mezi nimi navíc vybrali odborníci odrůdu s názvem Řehtáč soudkovitý, která patří ke starým původním druhům jabloní pěstované v oblasti Sudet už po roce 1788.
Původně nevyužitý brownfield nedaleko centra města se postupně proměňuje v komunitní bydlení rodinného typu. Celkem vznikne ještě do konce roku 2025 ve Františkově dalších 77 nových bytů. Investoři začali na jaře také se stavbou třetí etapy, která počítá s 48 byty do konce roku 2027. Cílem investorů ale není jen bydlení, hlídají si řešení urbanistického prostoru a revitalizaci celého území. To zahrnuje právě komunitní zahradu, která bude přístupná veřejnosti.
Zahrada se stromy, květinovými záhony a keři, ale také grill pointy, místo na jógu a odpočinek, nebo moderní umění – i takové řešení prostoru mezi obytnými domy nabízí Zahrada Gallas. V projektu si noví obyvatelé vybírají z bytů do osobního i družstevního vlastnictví. „Věříme, že místo s krásným výhledem na Ještěd bude hotové podle plánu a nabídne nejen byty, ale nový domov stovkám rodin z Liberce a okolí. Osvědčilo se nám zapojovat ty, kteří už na Františkově bydlí, lokalita tak ožívá komunitním životem, a to je náš cíl, nechceme jen stavět domy, životem, co je pro naše projekty důležité je vytváření aktivní komunity,“ říká Anna Ježková za Coop Development.
Proč právě Řehtáč?
V Zahradě Gallas jsou nově vysazené tři odrůdy jabloní. Odrůda Grávštýnské (Německo), která je údajně středně odolná mrazu, Čistecké lahůdkové (od Čisté u Rakovníka) a právě Řehtáč soudkovitý. Poslední jmenovaný patří mezi původní odrůdy, které se v lokalitě Sudet běžně pěstovaly. Snáší vyšší polohy a místní podnebí. „Řehtáč je jablko, které má tvar soudku a je zajímavé tím, že má prostorný jadřinec, ve kterém semínka při dozrání chrastí – odtud právě ten název. Je to oblíbená raně podzimní odrůda,“ vysvětluje zahradník a amatérský pomolog Vlastimil Kocourek a dodává: „Za hodnotné považuji jak nové, tak staré odrůdy. S novými je problém, že s nimi ještě nemáme dlouhodobou zkušenost. Také se nově šlechtí v podstatě podobná jablka-hezká na pohled, sladká, ale starší odrůdy jsou pestřejší chutí i vzhledem, vhodné i k jinému zpracování třeba na mošt, sušení, na povidla, destiláty apod.,“ uzavírá.
V projektu Zahrada Gallas je stále možné ve vybrané dny navštívit ukázkový vybavený byt. Zájemci tam také získají informace o formě a možnostech družstevního bydlení, které stále patří mezi nejvýhodnější formu vlastnictví. Budoucí družstevníci si totiž nemusí brát hypotéku a stačí jim složit pouze 20 % hotovosti. Tato forma je proto výhodná právě pro mladé lidi a rodiny s dětmi.
O projektu Zahrada Gallas
Výstavba bytových domů z pera prestižního anglického architektonického studia Chapman Taylor, vychází z prvorepublikových činžovních vil typických pro Liberec. Architektem, který projekt dotvořilo je studio Třiarchitekti pod vedením Davida Mareše. Jednotlivé domy budou maximálně šestipodlažní s ustupujícím sedmým patrem s šestačtyřiceti byty. V první etapě předali tvůrci na Františkově čtyřiadevadesát družstevních bytů. Ve druhé pak stavebníci dokončí do konce roku 2025 dalších sedmasedmdesát bytů. První dům z třetí etapy bude do osobního vlastnictví a do konce roku 2027 chtějí stavebníci předat kompletní výstavbu.
Projekt Zahrada Gallas staví společně Coop Development, Ungelt Partners, Stavební bytové družstvo Sever a Stavební bytové družstvo Praha.
Více informací na www.zahradagallas.cz.
TZ/Hana Tietze