Základnou tábora určeného kreativním dětem od devíti do 15 let se stal ateliér Karla Hubáčka
Potisknout si tričko vlastnoručně navrženými iniciálami, svázat si vlastní knihu nebo vytvořit model města, to se naučí účastníci příměstského tábora Léto s Hubáčkem, který zorganizovala liberecká fakulta architektury. Technická univerzita v Liberci má s příměstskými tábory dlouholeté zkušenosti, první zorganizovala už v 90. letech, fakulta architektury ho ale pořádá poprvé.
Zájem organizátory překvapil. Obsazený byl během jediného týdne, řekla dnes ČTK proděkanka pro vnější a zahraniční vztahy Blanka Kirchner.
Základnou tábora určeného kreativním dětem od devíti do 15 let se stal ateliér Karla Hubáčka, pojmenovaný po známém architektovi a autorovi hotelu a vysílače Ještěd, který by letos oslavil sté narozeniny. I s jeho osobou a prací mají děti možnost se seznámit. "Chtěli jsme ukázat, že architektura není jenom o architektuře, ale že to je spolčení několika profesí, ať už je to architekt nebo malíř, designér," doplnila jedna z lektorek, grafická designérka Sára Šindelářová.
V pondělí dostaly děti možnost seznámit se s grafickým designem. Prvním úkolem bylo vytvořit si logo s vlastními iniciálami, které pak děti přenesly na gumu, rydly na linoryt si vytvořily razítko, aby si mohly potisknout tričko. "Připravili jsme pro ně černá trička, protože to je tematicky o architektuře a architekti u nás na fakultě chodí hlavně v černé, tak máme černá trička s bílým potiskem," uvedla Šindelářová. Dnes pracovaly děti na modelu města, čeká je land art, což je tvorba v přírodě, vyzkoušejí si ale také třeba 3D brýle.
"Děti čeká počítačové navrhování, těšit se můžou na hravou geometrii z papíru, kdy si vyzkouší papírové modely, které se dají rozpohybovat, takové rozpohybované origami," řekla Kirchner. Fakulta se podle ní snaží oslovovat veřejnost a výtvarně a architektonicky vzdělávat nejen dospělé, ale i děti. Tábor byl letos navržen pro 16 dětí, aby se jim lektoři mohli věnovat. "Nevylučuju, že příští rok kapacitu rozšíříme," dodala proděkanka.
Liberecká univerzita se práci s dětmi věnuje dlouhodobě, už v polovině 90. let začala fakulta tělesné výchovy v létě nabízet Týdny pohybu hrou, kde měly děti možnost vyzkoušet si i méně dostupné sporty. Později přibyla Letní dětská univerzita, fakulty nabízejí technické kurzy zaměřené třeba na roboty a jejich programování určené i středoškolákům. Děti ale mají možnost se seznámit s moderními technologiemi. Textilní fakulta pořádá v srpnu týden projektování oděvů, kde si středoškoláci vyrobí svítící tričko.
čtk