Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zemřel bývalý ředitel Severočeského muzea v Liberci Alois Čvančara

31. 05. 2022 | 15:01

V pondělí 30. května 2022 zemřel bývalý ředitel Severočeského muzea Alois Čvančara (* 22. 9. 1945, Liberec). Botanik, který svou badatelskou a terénní činností významně přispěl například ke vzniku fytogeografických map České republiky. Rovněž byl vybrán do prestižního týmu spoluautorů nejrozsáhlejšího soudobého šestidílného botanického díla – Květeny České republiky. Byl také zakladatelem a dlouholetým kustodem jednoho z významných, obsažných, a proto velice používaných herbářů, známého pod mezinárodní zkratkou LIM (liberecké muzeum).

čvančara img 2408
Foto: LK

Dlouhodobě spolupracoval s libereckou botanickou zahradou, pro niž přišel s novým tématem – květenou od protinožců. Objednával z dálné ciziny, tehdy s velkými překážkami, semena australských keřů a stromů, studoval zvláštní metody jejich výsevu i velmi komplikovaného dalšího pěstování pomocí špatně dostupných zahraničních odborných článků a knih, vytvářel sortiment. Toto téma již Botanické zahradě zůstalo a v nynějších sklenících má samostatný expoziční pavilon, který je v rámci České republiky unikátní.

„Zpráva o úmrtí pana Čvančary mě velice zarmoutila. Byl dlouholetým ředitelem muzea, skromným a pracovitým člověkem. Nesmírně jsem si ho vážila. Čest jeho památce a upřímnou soustrast pozůstalým,“ uvedl Květa Vinklátová, náměstkyně pro reosrt kultury, památkové péče a cestovního ruchu.   

Alois Čvančara byl ředitelem Severočeského muzea byl v letech 1990–2011.

Poslední rozloučení se uskuteční v pátek 10. června v 11 hodin v libereckém krematoriu. 

Čest jeho památce!

TZ/Severočeské muzeum v Liberci