Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Díky záchranné akci a díky přispění pětice profíků je mladá žena již mimo ohrožení života

112
23. 11. 2024 | 10:43

Ve středu 18. září se téměř v pravé poledne rozezvučel na lince 158 telefon. Operačnímu důstojníkovi rozrušená žena popsala obavu o život a zdraví své dcery. Ta se měla prostřednictvím mobilní komunikace rozloučit nejen se svou matkou, ale i s dalšími členy rodiny, z čehož bylo více než patrné, že by mohla být v ohrožení života.  

záchranaživota
Foto: PČR

Okamžitá reakce nejen policistů operačního střediska a policistů z na místo vyslané hlídky měla za následek včasné vypátrání šestadvacetileté ženy v lesním porostu, kam s oblibou chodívala.

Jakmile policisté z Obvodního oddělení v Hrádku nad Nisou dorazili do části lesa libereckých Karlinek, kam podle předpokladu mohla mladá žena zamířit, okamžitě začali propátrávat okolní terén. Spolu s nimi širší perimetr prohledávali také dva příslušníci Hasičského záchranného sboru a jedna „dobrovolnice“.

Po několika minutách usilovného pátrání se praporčíku Ondřeji Hrubešovi a praporčíku Janu Plačkovi podařilo mladou ženu najít. Byla vážně zraněná, nereagovala na oslovení a podněty a upadala do bezvědomí. Oba policisté spolu s „dobrovolnicí“ začali s okamžitými úkony předlékařské první pomoci. V omezených podmínkách lesního porostu vytvořili z dostupných prostředků, kterými v tu chvíli byly například tkaničky od bot, vodítko a klacky, toliko potřebné škrtidlo k zastavení masivního krvácení. Povedlo se.

Improvizovaný tlakový obvaz krvácení téměř zastavil. Zraněnou následně uvedli do stabilizované polohy, čímž tak předešli zhoršení jejího zdravotního stavu. Výraznou pomoc policistům, v záchraně ženina života, prokázala perfektní spoluprací právě ona „dobrovolnice“. Jak se později ukázalo, jednalo se o zdravotní sestru z Krajské nemocnice v Liberci. Její praktické zkušenosti byly neocenitelné. Spolu se dvěma hasiči, kteří po celou dobu boje o dívčin život pomáhali, pak policisté zraněnou ženu přepravili k vozu přivolaných zdravotníků, odkud byla transportována do nemocničního zařízení.

Chybělo opravdu málo a mohl vyhasnout lidský život. Obrovské díky proto patří nejen oběma policistům z obvodního oddělení v Hrádku nad Nisou, ale také oběma příslušníkům Hasičského záchranného sboru a pohotové profesionálce - zdravotní sestřičce krajské nemocnice, paní Pavle Vodičkové. Díky přispění pětice zmíněných profíků je v současné době mladá žena již mimo ohrožení života.

Na 11. listopad připadá oslava Dne válečných veteránů, která je mimořádnou možností pro udílení ocenění a vyjádření uznání ženám a mužům v uniformách. V rámci této každoroční události probíhá v Kasárnách 6. října v Liberci slavnostní nástup 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, při němž jsou oceňováni Záslužnými medailemi Integrovaného záchranného systému, ze strany hejtmana Libereckého kraje a významných představitelů politického a kulturního života, příslušníci složek IZS. Na základě jednání Bezpečnostní rady Libereckého kraje tak obdrželi z rukou hejtmana Martina Půty policisté, praporčík Ondřej Hrubeš a praporčík Jan Plaček z obvodního oddělení v Hrádku nad Nisou, Záslužnou medaili Integrovaného záchranného systému I. stupně za záchranu lidského života.

U příležitosti každoročních oslav obdržela spolu s oběma zachránci ocenění z rukou hejtmana a dalších významných osobností Libereckého kraje také paní Jaroslava Baierová, zástupkyně vedoucí personálního odboru krajského policejního ředitelství. Ocenění převzala za dlouhodobou a příkladnou službu a mimořádný přínos ve prospěch Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

PČR/Vojtěch Robovský