Jeden řidič po pěti panácích vodky skončil mimo silnici, druhý se pokusil podplatit policisty
V uplynulých dnech policisté z Dopravního inspektorátu v Jablonci nad Nisou ve zkráceném přípravném řízení sdělili 32letému muži podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, kterého se dopustil minulý týden 20. ledna večer krátce po půl osmé hodině v Bedřichově.
Tehdy totiž jel s vozidlem Ford Kuga z Bedřichova ve směru do Janova nad Nisou, kde při vyhýbání s protijedoucím autobusem nezvládl řízení, vyjel na nezpevněnou krajnici a následně mimo vozovku. Podezřelý nejprve nejdříve policistům z jabloneckého oddělení hlídkové služby, kteří byli na místě jako první, tvrdil, že vůz řídila jeho spolujezdkyně, a odmítl dechovou zkoušku. V tu dobu policisté provedli dechovou zkoušku tedy u jeho spolujezdkyně a v jejím dechu naměřili hodnotu alkoholu 3,91 promile. Řidič i nadále si stál za svým a tvrdil, že vozidlo neřídil. Avšak poté přijeli dopravní policisté a těm se již k řízení vozidla přiznal.
Následně byla provedena i u něho dechová zkouška. V jeho dechu policisté naměřili hodnotu alkoholu 2,17 promile a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Podezřelý s naměřenou hodnotou souhlasil a požití alkoholu před jízdou přiznal. Údajně během odpoledne vypil pět velkých panáků vodky. Ke zranění osob při havárii naštěstí nedošlo. Podezřelému tak za spáchání uvedeného trestného činu hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až na jeden rok.
Podplatit policisty se muži nepodařilo
Mladého muže policisté přistihli při řízení vozidla pod vlivem alkoholu a se zákazem řízení. Navíc chtěl celou situaci vyřešit tím, že policistům nabídl úplatek.
Ke konci loňského roku vrchní inspektor z Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou zahájil trestní stíhání 25letého muže jako obviněného ze spáchání trestných činů podplácení, ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, kterých se dopustil loni 26. listopadu.
Tehdy v noci krátce po půl druhé hodině v Jablonci nad Nisou v ulici Podhorská řídil motorové vozidlo Mercedes Benz Citan a byl zastaven policejní hlídkou z Pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Provedenou kontrolou policisté zjistili, že tento muž má v současné době Okresním soudem v Semilech vysloven zákaz řízení motorových vozidel, a to až do ledna roku 2024. Navíc provedenou dechovou zkouškou v jeho dechu naměřili hodnotu alkoholu 1,33 promile.
Řidič si zřejmě moc dobře v tu chvíli uvědomil, co bude následovat, a rozhodl se situaci řešit po svém. Na místě při probíhající kontrole se totiž snažil oba policisty podplatit a to tak, že každému nabízel částku 25.000,- Kč s přeposláním peněz na účet za to, že na událost zapomenou a nechají ho jít. Tímto jednáním si samozřejmě značně přitížil a byl policejní hlídkou, která jej následně zadržela, upozorněn na to, že se dopustil dalšího trestného činu.
Po provedených úkonech byl obviněný propuštěn ze zadržení na svobodu a za spáchání uvedených trestných činů mu nyní v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na šest let.
PČR/Dagmar Sochorová