Lidé naposílali internetovým podvodníkům miliony. Policie radí zapojení rozumu a obezřetnost
V současné době kriminalisté na oddělení hospodářské kriminality v Jablonci nad Nisou šetří několik případů, ve kterých lidé přišli o statisíce korun jen proto, že uvěřili nabídce velmi „výhodných investic“ a výnosů z nich. Dosud neznámí podvodníci po nich vždy požadovali zaslání nějaké poměrné finanční částky, která byla ve velkém nepoměru s údajným ziskem.
Minulý týden kriminalisté například přijali oznámení od muže, kterého telefonicky kontaktoval neznámý člověk s tím, že z investice, které vložil do banky asi před třemi lety má „vyděláno“ téměř 111 tisíc eur. Ovšem mu ještě sdělil, že pro vyplacení této částky musí na účet do zahraničí pro aktivaci celé transakce zaslat částku necelých 23 tisíc eur. Muž, ač si nebyl vědom, o jakou investici se před lety jednalo, uvedenou částku na zahraniční účet poslal. Tímto však neskončilo a v rámci komunikace s neznámým člověkem, muž takto odeslal v přepočtu téměř jeden milion korun.
Druhý případ tento týden oznámila mladá žena. Ta zase uvěřila „výhodné investici“ zveřejněné na internetu. Vyplnila formulář a následně dle instrukcí neznámé osoby prostřednictvím aplikace WhatsApp v několika částkách na účty v České republice i v zahraničí poslala téměř půl milionu korun.
V obou případech kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod. Ovšem podobnými případy se také zabývají i policisté na obvodních odděleních. Jedná se o skutky se způsobenou škodou do sto tisíc korun.
Jeden z takových případů nyní také šetří policisté z obvodního oddělení v Tanvaldu, kteří minulý týden v pátek přijali oznámení od muže, který zase zareagoval na sms zprávu od neznámé osoby, která mu tímto způsobem sdělila, že mu zašle finanční dar ve výši 775.000,- Kč. Ovšem, aby se tak stalo, musel muž zaslat nejprve aktivační poplatek ve výši 3.525,- Kč a poté i další čtyři různé platby. Muž v domnění, že skutečně tímto způsobem získá lehce téměř osm set tisíc korun, takto odeslal neznámé osobě částku necelých 37 tisíc. V tomto případě tanvaldští policisté z ohledem na výši způsobené škody zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod.
V souvislosti s těmito případy připomínáme všem občanům:
Podvodník se snaží o následující:
Vylákat citlivé údaje a kopie dokladů, které může zneužít při zakládání různých účtů.
Vylákat finanční částky na různé nenadálé výdaje. Zde pachatel často zasílá přístupové údaje ke svému online bankovnictví, aby přesvědčil oběť, že má peněz dost, ale v současnosti je nemůže čerpat.
Vylákat finanční prostředky za účelem doručení nějaké zásilky.
Donutit poškozeného k zakládání účtů a převodům finančních prostředků přes jeho účet. Oběť zde figuruje jako money mules (z oběti se stává legalizátor, který podvodníkovi tzv. „vypere“ jeho špinavé peníze, resp. výnosy z trestné činnosti).
Vlákat oběť do podvodné investice.
Preventivní rady:
Nereagujte na spam zprávy, které v těchto případech většinou automaticky emailový klient zařazuje do spamu.
Neposílejte peníze člověku, kterého neznáte.
Neposkytujte údaje o platební kartě, údaje o internetovém účtu, ani kopie osobních dokladů.
Ověřte si pravost zaslaných fotografií (pachatelé často využívají obrázky a fotografie stažené z internetu).
Nesdílejte žádné kompromitující materiály, kterými by Vás mohli vydírat.
Apelujeme na veřejnost – buďte obezřetní a ostražití v komunikaci s cizími lidmi přes sociální sítě, internetové portály nebo prostřednictvím e-mailu!!!
PČR/Dagmar Sochorová