Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Muž se bál doma zamhouřit oči, aby ho partnerka ve spánku nenapadla. Jako "bonus" si do bytu vodila milence

112
17. 03. 2023 | 16:34

Ve většině případů, kdy musíme přistoupit k vykázání násilné osoby ze společné domácnosti,  figurují muži, nicméně v roli domácího agresora evidujeme i několik žen. A právě v tomto týdnu jedna taková své bydliště musela nedobrovolně opustit na 10 dnů . Jde o 38letou ženu z Českolipska, která již delší dobu uplatňuje v partnerském soužití šikanózní chování vůči svému o deset let staršímu partnerovi, které v posledních šesti měsících vygradovalo až ve tvrdé fyzické útoky na něj.

ženašílená
ilustrační foto

Svého partnera tluče různými předměty do hlavy, kope do něj a nebo se na něj vrhá doslova jako divoká kočka a  zarývá se svými nehty do jeho obličeje nebo do kůže na jeho těle. Hází po něm  talíře a různé ostré předměty, které ho mohou zranit. Také mu dělá různé naschvály, například ho shazuje ze židle a při jednom  takovém nečekaném pádu si zlomil žebro.

Jakoby nebylo utrpení pro vystresovaného muže dost, život mu ztrpčuje navíc i nový milenec agresorky, který dochází do jejich bytu a kromě toho, že na něj vytváří psychický nátlak, se už nejméně v jednom případě podílel na jeho fyzickém napadení. Žena navíc doma v záchvatech zuřivosti zdemolovala téměř všechno zařízení, takže je většina vybavení nadále nepoužitelná.

Problém je, že se od ní oznamovatel nedokáže zcela citově odpoutat, a to ani přesto, že se doma obává usnout, aby se mu ve spánku nepřihodilo něco zlého. My jsme vykázáním ženy přerušili pokračování této agrese a dali mu desetidenní prostor k tomu, aby dobře zvážil, jak si svůj osobní život uspořádá dál. Případ nadále dokumentujeme a vyhodnocujeme. Dobu, po kterou se násilná osoba nesmí vrátit do společného obydlí, lze prodloužit podáním návrhu na vydání předběžného opatření podle zákona o zvláštních řízeních soudních. Tento návrh se podává k soudu a původní vykázání trvá, dokud o návrhu soud nerozhodne. S vyřízením takového návrhu může pomoci Intervenční centrum. 

Předběžným opatřením může soud násilné osobě nařídit nejen to, aby opustila společné obydlí i jeho bezprostřední okolí, nezdržovala se tam a nevstupovala tam, ale i aby se násilná osoba zdržela setkávání s obětí a zdržela se nežádoucího sledování a obtěžování oběti jakýmkoliv způsobem.

Předběžné opatření trvá jeden měsíc, ale lze ho opakovaně prodloužit až na šest měsíců, popř. pak podat návrh znovu.

Není jistě bez zajímavosti, že jsme v loňském roce v celém kraji vykazovali celkem 61 osob, přičemž šlo o 60 mužů a 1 ženu. Letošní skóre se nám trochu posunulo a z 19 vykázaných lidí se jedná v 16 případech o muže a ve třech o ženu.

PČR/Ivana Baláková