Od 74leté seniorky z Liberecka vymámil falešný voják z Belgie více než 1,4 milionu korun
AKTUALIZOVÁNO: Podvodníkovi na internetové seznamce naletěla čtyřiasedmdesátiletá žena z Liberecka. Domnělý belgický voják připravil během roku seniorku o více než 1,4 milionu korun. Žena přišla o veškeré úspory a ještě se zadlužila. Případem se zabývají liberečtí kriminalisté, není ale ojedinělý, za podvod hrozí v této souvislosti dosud neznámu pachateli až osm let vězení, uvedla na webu krajská policejní mluvčí Klára Jeníčková.
"Příběh začal nainstalováním seznamovací aplikace v srpnu loňského roku. Ten samý den po vzájemných sympatiích s charismatickým mužem byla žena požádána, aby dále spolu komunikovali přes e-mail, s čímž souhlasila. V prvním e-mailu jí muž sdělil, že je u armády v Belgii v hodnosti kapitána. Tím svou korespondenci odstartoval. Na konci srpna jí sdělil, že za ní přijede do České republiky. K tomu ale potřebuje peníze na vyřízení dokumentů, jelikož na svůj pas nemůže vycestovat," popsala začátky podvodu policejní mluvčí.
Seniorka pak na účet domnělého belgického přítele poslala 600 eur (14.400 Kč). Podle Jeníčkové pak pokračovaly další platby kvůli údajnému špatném zdravotním stavu, jeho vyplacení z armády anebo potřebě peněz na pouhé živobytí. Žena si proto ke svým úsporám ještě vypůjčila v bance 80.000 korun. "I přesto, že byla opakovaně pracovníkem banky upozorněna na nevěrohodnost cílového účtu, peníze muži posílala. Ve chvíli, kdy ženě došly finanční prostředky, jeho 'láska' ochabla a přestal komunikovat," uvedla mluvčí policie.
Seniorka ale podle vyšetřovatelů později na seznamovací aplikaci objevila další zajímavý profil s fotografií, která jí nápadně připomínala jejího vojáka. "Oslovila ho a začali si dopisovat tentokrát přes sociální komunikační aplikaci. Muž jí namluvil, že je rodilý Belgičan a že někdo musel zneužít jeho fotografii. I přesto, že měl pracovat v České republice, se vyhýbal osobnímu setkání. Po nějaké době přišla opět žádost o peníze," uvedla Jeníčková.
Belgičan potřeboval údajně peníze na operaci po pracovním úrazu, zaplatit půjčku a podobně. Seniorka mu měla přivézt peníze až do Bruselu, šlo o 9000 eur (216.000 Kč). "Ženu zmanipuloval natolik, že se do Bruselu opravdu vydala autobusem. Se svým milým se ale nesetkala, částku podle instrukcí předala údajnému styčnému důstojníkovi banky. Po návratu z Belgie pochopila, že se nespíš stala obětí podvodu a případ nám oznámila," dodala Jeníčková. Během jednoho roku tak žena přišla dohromady o 1,421 milionu korun.
V Libereckém kraji nejde o první podobný případ. "Znovu na ženy apelujeme, aby mužům, které znají jen přes virtuální prostředí, neposílaly žádné peníze. S pravděpodobností blížící se jistotě jsou takové žádosti o peníze jen podvod," zdůraznila policejní mluvčí.
čtk