Pod pláštíkem noci a posilněni alkoholem řídili auto a kolo. Policie jim to spočítá
Minulý týden krátce po půlnoci zastavili policisté v rámci běžné silniční kontroly osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia v obci Jilemnice. Řidič vozidla byl také vyzván k provedení dechové zkoušky, se kterou souhlasil. Naměřená hodnota ukázala 1,22 a 1,18 promile alkoholu v dechu. Na místě mu tak policisté zakázali další jízdu.
Požití alkoholu řidič nepopřel, ale vzhledem k delší časové prodlevě jeho konzumace před jízdou samotnou, jej naměřená hodnota překvapila. Už v odpoledních hodinách si tak muž převzal Záznam o sdělení podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Téhož čtvrtečního dne krátce před desátou hodinou večer v obci Lomnice nad Popelkou policisté zastavili ke kontrole projíždějícího cyklistu. Na výzvu se podrobil dechové zkoušce, která po jeho výdechu do přístroje ukázala hodnotu 1,91 a 2,10 promile alkoholu v dechu. Muži byla zakázána další jízda a případ byl zaevidován jako přestupek podle ustanovení zákona o silničním provozu.
Alkohol nepatří ani za volant automobilu, ani za řídítka motocyklu nebo jízdních kol. Přibližně u čtvrtiny tragických nehod v Evropské unii podle veřejně dostupných údajů hraje roli právě přítomnost alkoholu. Přestože se člověk po jeho konzumaci ,,cítí lépe", nesmí usednout za volant. Hladina alkoholu v krvi stoupá ještě určitou dobu po dopití poslední skleničky a alkoholem ovlivněný organismus pomaleji reaguje na vnější podněty.
Pod vlivem návykové látky usednutím za volant či řídítka ohrožujete nejen své zdraví a život, ale také životy a zdraví ostatních účastníků silničního provozu.
PČR/Klára Jeníčková