Podezřelého vypátral služební pes Miky, policisty zavedl přímo k jeho úkrytu
Miky, čtyřletý policejní pes se svým psovodem pprap. Ladislavem Samkem ze Skupiny základních kynologických činností Územního odboru Liberec přivedl policisty až k úkrytu pachatele, který se po incidentu snažil schovat.
Dne 21. září krátce před 10 hodinou večer byl psovod přizván k pátrání po muži, který v Liberci fyzicky napadl během vyjasňování si neshod druhého 34letého muže a to tím způsobem, že jej opakovaně udeřil rukou zaťatou v pěst s nasazeným boxerem. Ten musel být se zraněním vážného charakteru v oblasti hlavy a obličeje neprodleně převezen na ošetření do Liberce, kde byl umístěn na jednotku intenzivní péče. Útočník z místa odešel. Služební policejní pes na místě zachytil pach osoby, po které zavedl policisty k zahradnímu altánku. Uvnitř něj se krčil za stolkem muž, odpovídající popisu hledaného. Když spatřil policisty, cosi v ruce ještě zahodil. Jednalo se totiž o jím použitý boxer. Na místě byl zadržen.
Případem se nadále zabývají liberečtí kriminalisté, ve kterém již zahájili trestní stíhání 39letého muže ze spáchání zločinu těžké ublížení na zdraví.
Od začátku letošního roku do měsíce září mimo jiné vypátrali policisté z oddělení služební kynologie 50 pachatelů trestných činů. Vyhledání a zadržení pachatelů, ohledání požářiště, vyhledávání výbušnin či vypátrání pohřešované osoby, je jen zlomek každodenní práce policejních psovodů a jejich čtyřnohých parťáků.
Další specializací policejních psovodů je plošné pátrání. Kynologické pátrací týmy, které tvoří vždy psovod a atestovaný služební pes na plošné vyhledávání osob (dále jen KTP), jsou primárně používány na pátrání po osobách ohrožených na životě nebo zdraví v rozsáhlých přírodních terénech. Jeden KTP je schopen propátrat za hodinu 10 hektarů v návaznosti na složitost v terénu. Díky schopnosti pracovat v denní i noční době dochází k výraznému zefektivnění pátrání a možnosti nasazení ostatních pátracích sil a prostředků na využití např. v zástavbách na širším okruhu šetření.
V období od ledna do září letošního roku byli psovodi se služebními psi s atestem na plošné vyhledávání osoby nasazeni ve 26 případech. Ve většině se jedná o týmovou práci, kdy jsou povolání jeden až tři psovodi podle operativní situace. Vyhledáno bylo 6 osob. V dalších případech se osoby vrátily samy nebo byly nalezeny dalšími členy pátrací akce. V těžko dostupných terénech a nepřehledných terénech to bylo zásluhou právě služebních psů, jejichž schopnosti v těchto situacích mají zásadní význam.
PČR/Klára Jeníčková