Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Policisté v Libereckém kraji si minutou ticha připomněli Evropský den obětí trestných činů

112
23. 02. 2023 | 17:37

Policisté Krajského ředitelství policie Libereckého kraje se v magické datum v úterý 22. 2. 2022 připojili stejně jako policisté po celé České republice k Evropskému dni obětí trestných činů. Ve spolupráci s Probační a mediační službou uctili a podpořili ve 12 hodin oběti trestných činů minutou ticha. Před policejními služebnami stejně jako v celé republice se navíc rozblikali majáky služebních vozidel. Symbolizovali tím skutečnost, že když oběť vidí blížící se majáky, ví, že přichází pomoc.

policie oběti5
Foto: PČR

Evropský den obětí trestných činů je každoroční připomínkou podpisu Charty práv obětí ve Velké Británii v roce 1990. Jeho cílem je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Stejný úkol si klade také Probační a mediační služba, která dlouhodobě podporuje oběti trestných činů v jejich aktivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací a pomáhá v boji proti předsudkům. Požádat o pomoc či odbornou radu mohou tyto osoby aktuálně v 74 střediscích po celé republice.

„Probační a mediační služba v Libereckém kraji v loňském roce navázala spolupráci s celkem 413 oběťmi trestných činů (Liberec 165, Jablonec 153, Semily 37 a Česká Lípa 58). Pro porovnání v předchozím roce 20210 to bylo 311 osob", uvedla Mgr. Blanka Dejnožková, vedoucí Probační a mediační služby Liberec a zástupkyně krajského střediska.
"Pomoc obětem trestných činů, je velmi důležitá a je třeba ji věnovat patřičnou pozornost. Poškození - oběti se mohou obrátit na Probační a mediační službu napřímo. Všechny případy, které máme u nás evidovány, tak oběti oslovujeme automaticky a nabízíme všem spolupráci. Poškození dostávají informace o trestním řízení, o jejich právech, na co mají nárok a jak se svých nároků domoci. Zároveň nabízíme osobní setkání s pachateli tzv. mediaci", doplnila Mgr. Blanka Dejnožková. 

Policie ČR  spolupracuje s celou řadou organizací, které poskytují pomoc obětem trestných činů. Kromě zmíněné Probační a mediační služby je to Oddělení sociálně - právní ochrany dětí, Intervenční centra, Bílý kruh bezpečí, centrum Rosa, různé charity a mnoho dalších. Každá z těchto organizací má svou nezastupitelnou roli. 

Více tisková zpráva Policejního prezidia  zde.

TZ/PČR