Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Složky IZS cvičily u Českého Dubu zásah na nehodu autobusu s velkým počtem zraněných

112
13. 10. 2024 | 14:28

Vozy záchranářů ve středu 9. října 2024 zamířily k Českému Dubu, kde byla ohlášena dopravní nehoda autobusu a osobního automobilu s velkým počtem zraněných osob. Jednalo se o taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému. Jeho dějištěm byla část obce Hoření Starý Dub. 

hasiči cvičení bus2 DSC 4276
Taktické cvičení složek IZS zaměstnalo čtyři jednotky hasičů, několik posádek ZZS LK a také příslušníky PČR, foto: HZS LK

Při cvičení, jehož průběh se maximálně přiblížil reálné situaci, byl kladen akcent na komunikaci a koordinovaný postup řešení ve vzájemné spolupráci základních složek IZS u zásahů tohoto typu. „Zásahy u událostí, kde je velký počet zraněných, jsou pro všechny složky velmi náročné. Vyžadují vysoké nasazení a maximální soustředění, pro zasahující je zde i vysoká míra psychické zátěže v souvislosti s velkým množstvím trpících lidí a nutnosti rozhodovat, kdo bude zachráněn první a kdo musí počkat,“ vysvětluje vedoucí cvičení kpt. Tomáš Janoušek a dodává: „Na místě události je třeba efektivně koordinovat opravdu velké množství povolané techniky a osob, jejich vzájemnou spolupráci.“

Po příjezdu na místo události se vyslané složky okamžitě zapojují do likvidace následků nehody. Hasiči nejprve provádí hasební práce, příp. zajištění dopravních prostředků proti požáru a stabilizaci havarovaných vozidel, aby bylo možné bezpečné vyproštění zraněných osob zaklíněných uvnitř.  Posádky ZZS LK se v první řadě zaměřují na zdravotnickou pomoc osobám, které nejsou v havarovaných vozidlech. Hasiči spolupracují se zdravotníky na třídění zraněných metodou START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění), při níž jsou jednotlivé osoby označeny různými barevnými pásky podle závažnosti poranění (určení pořadí transportu, ošetření). Záchranáři bojují také s nepříznivými klimatickými podmínkami, na místě události je nezbytné vybudovat kryté stanoviště pro poskytování přednemocniční neodkladné péče.

Foto: HZS LKVelitel zásahu si přes operační středisko vyžádá také přítomnost psycholožky a interventů, kteří mají za úkol zasaženým osobám poskytnout první psychickou pomoc. „Při podobné události by bylo třeba nasazení velkého počtu interventů, kteří mohou být zasaženým lidem na místě události k dispozici a v případě potřeby poskytovat první psychickou pomoc. Mezisložková komunikace a spolupráce v povolávání interventů je klíčová,“ říká kpt. Simona Kožíšková, psycholožka HZS Libereckého kraje a pokračuje: „Jsem ráda za to, že v našem kraji velmi dobře funguje, což potvrdilo nejen toto cvičení, ale i řada reálných událostí, kdy se dokážeme podle potřeb zasažených a dostupnosti jednotlivých interventů zastupovat a doplňovat se.“

Cvičení se zúčastnily čtyři hasičské jednotky (HZS LBK – stanice Liberec, JSDHO Český Dub, Osečná a Liberec – Karlinky), Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, Policie České republiky. Děkujeme za účast všem složkám, ale i figurantům ze Střední zdravotnické školy Liberec, bez nichž by se cvičení nemohlo v této podobě uskutečnit.

HZS LK/Jaroslava Benešová