Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Varovný leták policie umístěný na bitcoinmatu v Liberci zachránil ženě 400 tisíc korun

112
20. 11. 2023 | 11:08

AKTUALIZOVÁNO: Varovný leták policie umístěný na bitcoinmatu v obchodním centru v Liberci zachránil pětadvacetileté ženě ze Semilska 400.000 korun. Původně je tam chtěla vložit, když uvěřila falešnému bankéři, že jsou její peníze v ohrožení. Varování policie ji ale od toho odradilo. Na webu o tom dnes informovala regionální mluvčí policie Ivana Baláková.

"Případ nyní prověřují krajští kriminalisté pro přečin podvodu ve fázi pokusu, za který pachateli v případě dopadení hrozí pětiletý trest odnětí svobody," uvedla Baláková.

Neznámý muž, který se vydával za bankéře, zavolal mladé ženě počátkem listopadu kolem 9:00. Znal přitom některé její osobní údaje, jako jsou rodné číslo nebo číslo občanského průkazu. "Jak k nim přišel, zatím nevíme," uvedla Baláková.

Bankéř nejprve ženě tvrdil, že volá kvůli její žádosti o poskytnutí úvěru 250.000 korun. "Když namítla, že o nic nežádala, měl pohotové vysvětlení. Řekl jí, že někdo zneužil její identitu, a proto je ohrožen její bankovní účet. Nabídl jí pomoc. Jednou možností podle něj bylo okamžité zmrazení jejího účtu bankou, které by ovšem trvalo do doby, než se celý problém vyřeší, což by se mohlo protáhnout i na několik let. Doporučil jí proto, aby raději vybrala veškerou hotovost a vložila ji do bitcoinmatu za využití QR kódu," uvedla mluvčí policie.

Přes telefon byl falešným bankéř se ženou v kontaktu tři a půl hodiny. "Během této doby ji zmanipuloval natolik, že vybrala peníze na pokladně své banky v Liberci a vyhledala bitcoinmat v libereckém obchodním centru Forum. Rovněž jí namluvil, že by podvodníci mohli mít svého komplice přímo na pobočce banky, a z toho důvodu ji konspirativně nabádal k tomu, aby s pracovníky banky problémy se svým účtem vůbec neřešila. Poslechla ho," uvedla Baláková.

Od vložení peněz ji tak nakonec odradil až varovný leták policie. "Žena se do něj začetla, když už před bitcoinmatem stála a měla na telefonu muže, který ji pobízel, aby tam peníze vložila. Pod vlivem informací z preventivního letáku to ale neudělala, hovor ukončila a vytočila naši tísňovou linku 158. My jsme ji za takové rozhodnutí pochválili a vysvětlili jí, jaká finanční ztráta jí hrozila," dodala Baláková.

čtk