Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

130kilogramová rarita z ryzího zlata, kterou vyrobili v jablonecké mincovně, má své digitální dvojče.

20. 09. 2019 | 9:00

U příležitosti Dne otevřených dveří, který se v ČNB  koná 21. září, zpřístupní Česká národní banka veřejnosti druhou největší zlatou minci na světě nejen naživo, ale nově i v digitální podobě. ČNB  představí webový 3D model druhé největší zlaté mince, kterou vyrobili v jablonecké mincovně. Následovat bude mobilní aplikace s rozšířenou realitou. Lidé si tak budou moci zlatou minci doslova „odnést domů“.

100milmince1
Archivní foto Artur Irma

Zlatou minci v nominální hodnotě sto milionů korun  pro Českou národní banku (ČNB) dokončili v České mincovně v Jablonci nad Nisou koncem loňského roku. Zlaťák vážící 130 kilogramů má průměr více než půl metru. Na prodej tento "megazlaťák" není, je umístěn v trezoru národní banky. Veřejnosti se ukáže až v sobotu 21. září.

Obří mince s nominální hodnotou 100 milionů korun se vyrobila v jediném exempláři. Na její výrobě se v Jablonci vystřídala více než desítka nejzkušenějších lidí. K tomu, aby těžký kus zlata obrátili, potřebovali malý jeřáb. (čtk)

ČNB se rozhodla pořídit digitální kopii 130kilogramové mince z ryzího zlata s nominální hodnotou 100 milionů korun, a to formou skenu ve vysokém rozlišení. Již od dnešního dne si mohou zájemci tuto unikátní zlatou minci na svých mobilech, tabletech či stolních počítačích prohlédnout v detailu a prozkoumat ji díky 3D modelu zpřístupněnému na webu ČNB na adrese www.cnb.cz/3Dmince. Minci je možné pouhým dotykem otáčet a zvětšovat.

V sobotu 21. září se pak budou moci návštěvníci Dne otevřených dveří o věrnosti 3D digitální kopie přesvědčit přímo v ČNB. Mince, jež byla od února do května 2019 vystavena na Pražském hradě a nyní je součástí stálé expozice ČNB Lidé a peníze, bude na jeden den přemístěna do Malého sálu Kongresového centra ČNB. Cílem je, aby si ji mohlo prohlédnout co nejvíce zájemců.

Autorem unikátní mince, která je druhou největší na světě, je akademický sochař Vladimír Opl. Mince má obě strany, na lícní stranu umístil kromě názvu státu a nominální hodnoty 100 milionů Kč logo České národní banky a motivy našich mincí. Na rubové straně je potom český lev se slovenským štítem a opis, který se vztahuje k výročí československé koruny, a také replika rubové strany první československé mince z roku 1922. Větší než český zlaťák je v současné době na celém světě jen australská mince z roku 2011 s průměrem 78 centimetrů, váží přes tunu.

archivní foto Artur Irma

Rovněž od 21. září bude navíc ke stažení mobilní aplikace Jubilejní emise 2019, která nabídne funkci rozšířené reality. Prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu si uživatelé zlatou minci promítnou do jakéhokoli prostředí a budou se s ní moci i vyfotografovat. „Hyperrealistický model této unikátní mince má za cíl veřejnosti nejen ještě více přiblížit a zpřístupnit symbol letošního 100. výročí zavedení naší měny, ale touto hravou a poutavou formou také vzbudit zájem o centrální banku a její činnost,“ uvedla ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Spuštění aplikace bude od soboty doprovázeno soutěží na facebookovém profilu ČNB, v rámci které budou moci dospělí i děti posílat fotografie mince pořízené pomocí aplikace během Dne otevřených dveří v ČNB i na dalších atraktivních místech v České republice či zahraničí.

Digitální model zlaté mince ve 3D vyrobila pro ČNB společnost More.is.More, specializující se na 3D skenování a rozšířenou realitu. Skenování probíhalo z bezpečnostních důvodů přímo v ČNB, a to pod vedením synovce českého animátora z amerického studia Pixar a držitele Oscara Jana Pinkavy. „Digitalizace mince spočívala v jejím detailním skenování s rozlišením 40 mikronů. To pro nás bylo výzvou, protože jsme museli do nejmenších detailů zachytit objekt, který se hodně leskne. Použili jsme na to špičkovou technologii pro vědeckou optiku,“ uvedl Jiří Forejt, generální ředitel společnosti More.is.More, která je součástí internetové a multimediální skupiny FG.

Budova ústředí ČNB v ulici Na Příkopě a sousedící Kongresové centrum ČNB budou 21. září otevřeny od 9 do 18 hodin. Možné bude mimo jiné prohlédnout si i prostory, kde zasedá bankovní rada, navštívit pracovnu guvernéra a blíže se seznámit se všemi činnostmi centrální banky.

ČNB se zítra otevře veřejnosti

Česká národní banka po třech letech opět otevře prostory své pražské centrály veřejnosti. Den otevřených dveří se uskuteční v sobotu 21. září 2019, a to v rámci letošních oslav 100. výročí zavedení československé koruny.

Návštěvníci se tentokrát budou moci seznámit s činnostmi všech sekcí a samostatných odborů, tedy nejen těch, které zajišťují klíčové úkoly ČNB jako sekce měnová, peněžní, finanční stability či dohledu nad finančním trhem, ale také těch útvarů, které zajišťují hladký chod centrální banky. Hlavní budova ČNB bude rozdělena do tří hlavních prohlídkových tras. Jeden z okruhů zájemcům přiblíží náplň zákonného mandátu centrální banky zejména v oblasti cenové a finanční stability. Provede je místy, kde padají ta nejzásadnější rozhodnutí centrálních bankéřů. Návštěvníci tak mohou výjimečně navštívit zasedací místnost bankovní rady, v níž se rozhoduje o měnové politice, a také nahlédnout do pracovny guvernéra.

„Zářijový Den otevřených dveří završí letošní oslavy 100 let od vzniku naší samostatné měny. Po třech letech bude mít široká veřejnost opět jedinečnou možnost nahlédnout mimo jiné do místnosti, kde bankovní rada přijímá zásadní rozhodnutí. Tato akce má pro mne velký smysl, protože ji vnímám jako příležitost přiblížit veřejnosti poslání a práci centrální banky,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Hosté se během prohlídky budou moci seznámit mimo jiné i s fungováním peněžního oběhu a platebního styku. V expozici ČNB, která je umístěna v prostorách původního trezoru, budou mít možnost projít si výstavu Lidé a peníze, kde se dozví vše o historii peněz až do současnosti a kde si potěžkají také zlatou cihlu. V prostorách garáží se představí speciální útvary Policie ČR.

V malém sále Kongresového centra ČNB, které se nachází v budově bývalé Plodinové burzy na Senovážném náměstí, budou mít návštěvníci možnost vidět druhou největší zlatou minci na světě, která byla vyrobena jako symbol letošního 100. výročí koruny. V předsálí bude promítán film s názvem Česká vysokohmotnostní mince, který dokumentuje její výrobu. Ve velkém sále se zájemci mohou těšit na prezentaci Státní tiskárny cenin, která tiskne mimo jiné i korunové bankovky, a České mincovny, jež razí české oběžné mince. O patro níže se v prostorách bývalé knihovny ČNB budou v průběhu dne konat přednášky členů bankovní rady. Návštěvníci si budou moci dokonce před televizními kamerami vyzkoušet práci tiskového mluvčího a rovněž se dozvědí, v čem je komunikace centrální banky specifická. V případě zájmu o práci v ČNB mohou navštívit náborové centrum, které centrální banku představí jako jednoho z nejatraktivnějších tuzemských zaměstnavatelů.

Den otevřených dveří je určen také pro malé návštěvníky, pro které bude připravena dětská linka. Ta formou zábavného komiksu vysvětlí úkoly ČNB. Pro děti budou připraveny i hry vztahující se mimo jiné k naší měně.

Od svého vzniku v roce 1993 pořádá centrální banka Den otevřených dveří již posedmé. Naposledy ji zájemci mohli takto navštívit v roce 2016, kdy budovou prošlo téměř 6 tisíc lidí.

Své prostory ČNB návštěvníkům zpřístupní 21. září 2019 v čase od 9.00 do 18.00 hodin. Informace o Dni otevřených dveří budou průběžně k dispozici na webu ČNB a také na sociálních sítích ČNB pod názvem #DenvCNB.

TZ/Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB