Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Domněnka, že každý pes umí plavat, je mylná. Do vody chlupáče nikdy neházejte

11. 06. 2023 | 18:50

Léto je tady a brzy jistě začneme trávit čím dál více času u vody. Miluje hrátky u řeky nebo rybníka i váš čtyřnohý kamarád? V horkých dnech přinese voda vítané osvěžení i pejskům, na páníčcích přitom je, aby si ji mohli užít v bezpečí. Na co pamatovat, abyste si pes i vy odnesli z koupání jen samé pozitivní zážitky?

Letní radovánky u vody lidé milují a mnoho jejich chlupatých parťáků zrovna tak. V parném dni skýtá pejskům voda potřebné osvěžení, pořád je ale potřeba dbát na bezpečnost. Pokud se svým psem vyrážíte k vodě poprvé, ověřte si, zda vůbec umí plavat.

Domněnka, že každý pes umí plavat, je totiž mylná, některým to rozhodně hned nejde. „Dobrým pomocníkem je v těchto případech záchranná plovací vesta pro psy, která čtyřnohé začínající plavce podrží nad hladinou. Pokud pejska berete na člun nebo třeba paddleboard, je vesta přímo nutností,“ upozorňuje Bedřich Synek, ředitel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna.

Nepodceňte výběr místa a buďte vybaveni

Ke koupání je nejlepší vybírat místa, která už znáte. Rozhodnete-li se vyrazit na místo nové, zkontrolujte, zda psovi ve vodě nehrozí nebezpečí – například různé předměty ukryté na dně. Je také důležité, aby měl pes do vody pozvolný přístup a dostal se bez problémů na břeh. Do vody jej nikdy neházejte, mohl by se zranit nebo mu zbytečně způsobíte značný stres. A pokud se evidentně vůbec koupat nechce, nenuťte ho.

Před vstupem do vody je také dobré zkontrolovat její kvalitu, sinicemi zamořený rybník je nevhodný nejen pro koupání člověka, ale i psa. Zároveň mazlíčka neberte ani na bazén do chlorované vody. Chlór může u pejska jednak spustit alergii, jednak má při požití neblahý vliv na jeho zažívání. Pokud si bazénové vody lokne, chlór a další chemické příměsi mu způsobí větší žízeň a zároveň působí močopudně, takže pes bude potřebovat častěji močit. Dejte proto přednost přírodním koupalištím, jako jsou rybníky, lomy nebo přehrady. Berete-li chlupatého parťáka na dovolenou k moři, dejte si velký pozor i na mořskou vodu. Pokud se jí pes napije, obsažená sůl mu může způsobit průjem, zvracení, malátnost a dehydrataci organismu.

U vody, kde nebudete jediní, buďte ohleduplní vůči ostatním lidem. Pes by rozhodně neměl očichávat či jinak obtěžovat ostatní u vody. Mějte také na paměti, že poblíž by mohly být i děti, které se psů mohou bát. Pes by tedy měl za jakýchkoliv okolností ovládat základní povely a dětí si nevšímat.

K vodě pejskovi určitě zabalte i hračky, ideální jsou ty aportovací, které se udrží na hladině. Co se další výbavy týče, samozřejmostí je vodítko a obojek, ale také ručník určený jen pejskovi. Nejvhodnější je rychleschnoucí, psa je totiž dobré alespoň trochu osušit po každé návštěvě vody. Dále nezapomeňte na pamlsky a misku, do níž psovi v případě žízně nalijte čistou pitnou vodu.
Pozor na přehřátí, prochladnutí i zapaření

Pitný režim u psa přitom nepodceňujte a také ho ani u vody v horkých dnech příliš nehoňte. „Pamatujte na to, že v horku si i u vody, a zvlášť při fyzické aktivitě, může pes způsobit přehřátí organismu. Tento stav poznáte poměrně snadno, pejsek bude usilovně dýchat s otevřenou tlamou, bude mít horký čenich i sliznice a vykulené oči. Projevit se může i neklid, dezorientace, malátnost či nervozita,“ popisuje Bedřich Synek ze společnosti PetExpert, která se věnuje také osvětě v péči o zvířecí parťáky.
.
Jak přehřátému pejskovi pomoci? Zchlaďte ho, ale opatrně a postupně. Prvním krokem je ukončit veškeré aktivity, psa zklidnit a odvést na stinné místo. Následně mu začněte mokrými ručníky pomalu chladit tlapky, bříško a třísla. Postupujte po částech, nikdy psa ručníky nepřikrývejte celého. Pokud se trochu zklidnil, nabídněte mu po troškách vlažnou vodu. Není-li po chvíli vidět zlepšení, rozhodně neváhejte a vezměte mazlíčka k veterináři.

Vedle přehřátí si dejte pozor i na další zdravotní rizika. Pokud fouká studený vítr nebo voda není ještě příliš teplá, může mazlík také prochladnout a přivodit si tak nastydnutí, zvracení či další obtíže. Promočeného psa tedy raději zabalte do ručníku a co nejdříve se s ním vraťte domů, kde ho pečlivě vysušte. Pokud máte psa s hustou srstí, a tedy sklonem k zapaření, pomozte si při jeho sušení fénem. Po koupání v rybníce nebo moři je pak dobré psa doma vykoupat, a to minimálně čistou vodou s trochou octa. V případě pobytu ve špinavější vodě sáhněte i po speciálních šamponech.

Skvělým pomocníkem nejen k vodě, ale i na jakýkoliv další výlet je pak psí lékárnička, kde budete mít vše potřebné, kdyby došlo k poranění. A pokud si se svým parťákem společná venkovní dobrodružství užíváte často a rádi, určitě chlupáčovi sjednejte zdravotní pojištění, které mu bude krýt záda.

TZ