Druhý svátek vánoční je spojen se svatoštěpánskou říkankou. Proč se ale "psi sběhli a koledu snědli" není známo

26. 12. 2021 | 0:00

Druhý svátek vánoční připomíná prvního křesťanského mučedníka. Dnes si připomínáme osobnost svatého Štěpána. Podle legendy položil život za víru v Krista. Zejména v minulosti se v tento den chodilo koledovat a v kostelích kněží světili sedlákům osivo.

Legenda kolem sv. Štěpána je trochu horor... Podle některých zdrojů nebyl Štěpán umučen 26. prosince, kdy se slaví jeho svátek, ale v srpnu. V prosinci prý byly nalezeny jeho tělesné ostatky. Štěpánův svátek církev o Vánocích slavila podle legend právě proto, že se jeho mučednictví vztahuje k narození Krista.

Dnešní den je spojen i se svatoštěpánskou koledou. Nejznámější je říkanka o Štěpánovi, který upadl na ledu a psi se na něj sběhli. Odkud se tato rýmovánka vzala, není známo. Když jsme ale u psů, nepřekrmujte je, nedělá jim to dobře, byť se tváří vděčně a zbaští všecho, co jim podstrčíte. Ať se zase za rok mohou sběhnout...

Tradice také velí připravit na Štěpána pernatou drůbež. Na stole by tak neměla chybět husa, kachna nebo aspoň kuře. V minulých dobách na Štěpána odcházeli ze služby čeledíni a na odchodnou dostávali zvláštní koláč, který byl zdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi.

lo s využitím www.irozhlas.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace