Je Štědrý den. Popřejme si navzájem především zdraví a ať se napřesrok u stolu můžeme konečně sejít bez omezení

24. 12. 2021 | 0:00

Po roce je to zase tady. Štědrý den, večerní nadílka, televizní vysílání plné pohádek. Jako loni, předloni... Tak si stejně, jako loni, předloni... zopakujme, jak jsme ke Štědrému dni přišli.

Dnes je ale opět trochu jiný Štědrý den. Začátek letošních vánočních svátků se odehraje ve velmi podivné době, již do našich příbytků i srdcí vnesl již druhý rok pandemie zákeřné nemoci. Dárky se hojně kupovaly po internetu, se svými blízkými se potkáme jen s jistou mírou rizika.

Proto si ze všeho nejvíce navzájem popřejme, ať už to konečně co nejdříve skončí, ať se můžeme u stolu scházet v počtu, který si přejeme, ne kolik se zdá bezpečné. Ve zdraví a pohodě. To je totiž nejvíc, víc než prohýbající se stůl a záplava dárků. Tak snad za rok...

Ve středověku bývával Štědrý den poslední den roku, který začínal nejčastěji právě na slavnost Narození Páně 25. prosince. Se Štědrým dnem je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských vánočních zvyků a pověr, například štědrovečerní večeře a rozsvěcování vánočního stromečku nebo pověra, že kdo se během dne postí, uvidí večer zlaté prasátko. Česká wikipedie píše, že Štědrý den je vlastně chybný název. Po staletí byl vždy jen Štědrý večer, jakožto předvečer Narození Páně.

A to zřejmě proto, že židé počítají počátek dne od západu slunce a nikoliv od půlnoci. Proto narození Ježíše, který se narodil do židovského národa a víry, bylo slaveno na počátku dne narození, tedy po západu slunce 24.12.

Štědrý den jako sváteční den vznikl vlastně omylem poslance Ivana Fišery na jaře 1990, který si toto neuvědomil a navrhl 24.12. jako státem uznaný svátek. Od té doby mají Češi a Slováci jako téměř jediní na světě na Štědrý den státem uznané volno.

Vánoční stromek nemá v Česku dlouhé tradice, protože se v měšťanských rodinách začal prosazovat až ve 40. letech 19. století. Stromeček se zdobil cukrovím, výrobky ze dřeva, perníku, pečiva a ovocem především jablky. Skleněné ozdoby se začaly vyrábět až později a mohly si je dovolit pouze bohaté rodiny.

Štědrý den jako takový patří ještě do adventu, s vyjitím první večerní hvězdy začínají Vánoce.

Užijte si jich podle svého, v pohodě a ve zdraví.

Zdroj: www.wikipedia.org
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace