Je Štědrý den. Popřejme si navzájem především zdraví a mějme upřímnou radost, že můžeme být v klidu a míru spolu

24. 12. 2022 | 0:00

Po roce je to tady. Štědrý den, večerní nadílka, televizní vysílání plné pohádek. Jako loni, předloni... Tak si stejně, jako loni, předloni... zopakujme, jak jsme ke Štědrému dni přišli.

Dnes je Štědrý den. Po dvou covidových letech první relativně normální. I když... zase máme jiné těžkosti způsobené souběhem mnoha krizí, v nichž se naše země potácí bezmála celý rok 2022.

Se Štědrým dnem je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských vánočních zvyků a pověr, například štědrovečerní večeře a rozsvěcování vánočního stromečku nebo pověra, že kdo se během dne postí, uvidí večer zlaté prasátko. Česká wikipedie píše, že Štědrý den je vlastně chybný název. Po staletí byl vždy jen Štědrý večer, jakožto předvečer Narození Páně.

A to zřejmě proto, že židé počítají počátek dne od západu slunce a nikoliv od půlnoci. Proto narození Ježíše, který se narodil do židovského národa a víry, bylo slaveno na počátku dne narození, tedy po západu slunce 24.12.

Štědrý den jako sváteční den vznikl vlastně omylem poslance Ivana Fišery na jaře 1990, který si toto neuvědomil a navrhl 24.12. jako státem uznaný svátek. Od té doby mají Češi a Slováci jako téměř jediní na světě na Štědrý den státem uznané volno.

Vánoční stromek nemá v Česku dlouhé tradice, protože se v měšťanských rodinách začal prosazovat až ve 40. letech 19. století. Stromeček se zdobil cukrovím, výrobky ze dřeva, perníku, pečiva a ovocem, především jablky. Skleněné ozdoby se začaly vyrábět až později a mohly si je dovolit pouze bohaté rodiny.

Štědrý den jako takový patří ještě do adventu, s vyjitím první večerní hvězdy začínají Vánoce.

Užijte si jich podle svého, v pohodě a ve zdraví.

Zdroj: www.wikipedia.org
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace