Projekt Pomáhej pohybem vydělal peníze na chodníky Jizerských hor i pro libereckou zoologickou zahradu

18. 03. 2021 | 10:34

Půl milionu lidí, tedy každý 20. Čech včetně nemluvňat, už používá sportovně-charitativní aplikaci EPP – Pomáhej pohybem Nadace ČEZ. Nasbírat tolik fanoušků trvalo aplikaci přesně pět a tři čtvrtě roku. Předchozího milníku, tedy 400 tisíc uživatelů, bylo dosaženo v lednu 2019, přičemž jen za loňský rok si aplikaci stáhlo více než 41 tisíc nových uživatelů.

pomahejPohybemRealizace chodníku u lomu Hraničná v Jizerských horách.
Zafinancování obnovy turisticky atraktivních značených stezek v Jizerských horách podpořili uživatelé mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem. Foto: ČEZ, Ota Schnepp

„EPPka“, jak jí prakticky všichni důvěrně říkají, tak směle konkuruje největším sportovním asociacím v zemi. Například Česká unie sportu eviduje zhruba 562 000 členů. Na pomoc znevýhodněným či handicapovaným spoluobčanům, podporu místních komunit, na ochranu životního prostředí, ale třeba i na zmírnění dopadů epidemie covid-19 již uživatelé aplikace EPP poslali 130 milionů korun.

Necelých šest let potřebovala sportovně-charitativní aplikace EPP – Pomáhej pohybem Nadace ČEZ k překročení mety půl milionu aktivních uživatelů. Na výletech, běháním, cyklistikou či běžkováním s ní strávili téměř šest milionů hodin a díky nasbíraným bodům podpořili 1741 projektů z celé České republiky. Na letošek chystá „EPPka“ novinku ve formě vytváření virtuálních sportovních týmů. „Spojení aktivního pohybu s dobročinností sice už nabízí více aplikací, ale jen EPPka myslí jak na zapálené sportovce, kteří překonávají své vlastní rekordy, tak na ty, kteří dávají přednost „obyčejnému“ pohybu, jako je procházka s kočárkem, bobování s dětmi, partička fotbalu s kamarády nebo třeba vyjížďka na invalidním vozíku,“ říká Michaela Ziková ředitelka Nadace ČEZ.

Foto: ČEZ, Ota Schnepp

Před necelými šesti lety začínala EPPka s nabídkou deseti základních pohybových aktivit, postupně ale jejich počet rozšířila až na současných šestadvacet. Některé zařadila právě na základě velké poptávky od uživatelů – to byly například právě chůze s kočárkem, skialpinismus či handbike. „Naším cílem je poskytnout radost z pohybu i dobrý pocit z pomoci druhým co nejvíce lidem, proto aplikaci průběžně inovujeme. Rozšířili jsme ji na všechny hlavní platformy a také na vybrané typy chytrých hodinek. Letos na základě velké poptávky od uživatelů chystáme možnost propojit jednotlivé uživatele do virtuálních týmů, aby si mohli navzájem sdílet výsledky,“ doplňuje Ziková. 

Aplikace EPP– Pomáhej pohybem zaznamenává pohyb uživatele při jím zvolené sportovní aktivitě. Kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body, které může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů neziskových organizací, škol nebo obcí. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ projekt podpoří konkrétní dopředu stanovenou částkou. Neziskové organizace o umístění svého projektu do aplikace žádají v rámci jednoho z grantových řízení, dle povahy projektu.

Sbírat body pro neziskové projekty si uživatelé mohou u 26 různých pohybových aktivit. Přestože nejčastěji volí chůzi (40 %), běh a cyklistiku (obojí po 20 %), vyberou si i milovníci sportů týmových (fotbal, hokej), zimních (běžky, lyžování, skialpinismus, sněžnice), vodních (kajak, paddleboard, plavání) či indoorových (tanec, aerobik, posilování). „Oblíbené jsou i kolečkové brusle, stoupá i obliba Nordic walking neboli severské chůze s holemi. EPPka nezapomíná ani na handicapované sportovce, kteří ji mohou aktivovat pro jízdu na handbiku nebo na invalidním vozíku,“ doplňuje ředitelka Nadace ČEZ.

Na pomoc znevýhodněným či handicapovaným spoluobčanům, podporu místních komunit, na ochranu životního prostředí, ale třeba i na zmírnění dopadů epidemie covid-19 již uživatelé aplikace EPP poslali 130 milionů korun. Zdolali přitom 33 972 533 kilometrů, což odpovídá téměř dvěma třetinám vzdálenosti planety Mars od země nebo 44 letům ze Země na Měsíc a zpět. Dohromady pak strávili pohybem 5 959 008 hodin neboli 680 let.

Aplikaci EPP najdete v mobilech řady známých osobností: podpořili ji například nejznámější český hokejista Jaromír Jágr, motocrossař Petr Pilát, vodní slalomáři Amálie Hilgertová a Vavřinec Hradilek, šermíř Jiří Beran, tenistky Barbora Strýcová a Petra Kvitová, týmy VK Karlovarsko, HC Rytíři Kladno či mužská i ženská basketbalová reprezentace.  

Dlouholetý patronem EPPky je přitom paralympionik Jiří Ježek: „Ta půlmilionová rodina uživatelů mě moc těší, ale zároveň se vlastně ani nedivím. EPPka je opravdu skvělý nápad! Spojuje totiž hned dvě důležité pozitivní emoce – přirozenou chuť k pohybu a zároveň ochotu někomu pomoci. Přináší tak významnou podporu neziskovým projektům, ale i každodenní radost a dobrý pocit našim aktivním uživatelům. A já za to všem moc děkuji!“

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

Foto: ČEZ, Ota Schnepp

Účastníci jízdy pro MŠ Pohádka v Ústí nad Labem si zapínají mobilní aplikaci EPP. Na handbike Heřman Volf, předseda sdružení Cesta za snem. Projekt byl naplněn již v roce 2016, kdy mateřinka získala díky sportující veřejnosti finanční prostředky na vytvoření multifunkčního prostředí se zahradními prvky.

Foto: ČEZ, Ota SchneppDíky svým příznivcům získala prostřednictvím aplikace EPP-Pomáhej pohybem finanční prostředky od Nadace ČEZ i Zoologická zahrada Liberec. Pořídila si za ně novou líheň pro ohrožené druhy dravců chovaných v zajetí v rámci záchovných programů.

  

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace