Dr. Ball: Dětinská je touha primátora Zámečníka postavit si pomník za 600 milionů. Liberec jím zadluží na dalších 30 let
Ta urputnost libereckého primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) z projektu na vybudování lanovky na Ještěd jenom stříká. Na tiskovém oddělení místní radnice musejí tomuto projektu věnovat velkou energii, aby výstupy byly pouze pozitivní přesto, že by šlo vše udělat i jinak. Především pro město levněji.
Otázka "zmrtvýchvstání" ještědské lanovky se opakovaně stává tématem na jednání zastupitelstva. Poté, co se kontrolou zadávací dokumentace na bazén zjistilo, že je v pořádku - neskrývá nic nekalého a byl vybrán vítěz - se rozběhla se rekonstrukce. A bazén přestal být téma.
Díky tomu se dá projektu lanovky věnovat více prostoru a vypadá to, že oprávněně. Proběhla tiskovka a představení návrhu designu lanovky. Na rovinu, prostě prosklená kabina, sice hezká, ale že by to za skoro dva a půl milionu, které město za studii zaplatilo, bylo nějaké woow, tak to tedy fakt ne.
Na otázky, proč město neshání partnera pro tak nákladný projekt, například Liberecký kraj, který se logicky nabízí jako zřejmě budoucí vlastník Ještědu, odpověděl Zámečník, zcela jasně. Nechce se s nikým dělit o zlaté vejce, kterým, dle jeho (sám je tak nazval) „dvorních poradců“, lanovka v budoucnu bude.
Mimochodem, radili stejní poradci, kteří mu pomáhali s tou skvělou transformací technických služeb. Ta měla především činnost TSML zlevnit a zefektivnit, no asi to tak docela neklaplo... Obrázek ať si udělá každý sám.
Ale vraťme se k lanovce. Liberecký primátor tvrdí, že lanovkou bude každý rok jezdit až 500 tisíc lidí. Jen pro srovnání, na Sněžku ročně vyjede okolo 250 tisíc turistů. No, nemyslím si, že by byl Ještěd navštěvován dvakrát více jak Sněžka. Navíc počítá s tím, že minimálně polovina všech obyvatel Liberce včetně kojenců, tedy 50 000 občanů, pojede lanovkou každý rok.
Upřímně se zamysleme nad tím, kolikrát jste lanovkou na Ještěd za svůj život jeli. Pětkrát? Desetkrát? Vážně mi chce někdo tvrdit, že polovina obyvatel Liberce bude jezdit lanovkou každý rok? A pozor, už to rozhodně nebude jízda za 150 korun.
Jak vidíte, je spousta důvodů, proč ekonomika projektu nemůže vycházet. Lanovka zkrátka žádné zlaté vejce není a nikdy nebude. Pokud Zámečník hovoří o tom, že se lanová dráha bude prvních 15 let splácet a pak už bude jen vydělávat, je to jenom sen a chiméra, kterou se nám snaží vnutit.
Dalších patnáct let bude totiž vydělávat na to, aby byla možná její generální rekonstrukce, protože její životnost je údajně 30 let. Otázka není, zda lanovku postavit nebo ne. Tady je jasná odpověď: Lanovku je nutné postavit, a to co nejdříve. Ale proč by se mělo město Liberec samo dobrovolně zadlužit je naprosto iracionální.
Proč Jaroslav Zámečník nehledá partnera? Proč do toho nevzít Liberecký kraj? Zvlášť když má kraj vážný zájem koupit Ještěd. Proč by se neměl podílet i na výstavbě lanovky? To je přece legitimní. Zatím to vypadá, že si Liberecký kraj koupí Ještěd a město Liberec mu bude financovat dopravu, aby měl klientelu. Proč nejedná Zámečník s hejtmanem o společném podniku? Vždyť jsou oba z jednoho týmu Starostů pro Liberecký kraj. Je logické, aby se na tak náročném projektu podílely kraj a město ruku v ruce.
Myslím, že je to hodně o egu primátora Zámečníka... Prostě chce mít pomník, ať to stojí, co to stojí a vůbec ho ani nenapadlo v této věci vyjednávat.
Na závěr je potřeba konstatovat, že asi není v Liberci nikdo, kdo by nechtěl, aby byla lanovka na Ještěd v provozu co nejdříve. A na tom přesně postavil primátor Zámečník a jeho investiční náměstek Janďourek strategii tlaku na přípravu projektu.
Co když ale ta otázka bude znít jinak, a Liberečanů se zeptáte, jestli, když už budou souhlasit s úvěrem 600 milionů, chtějí, aby se za to postavila lanovka, nebo něco, co bude opravdu denně využíváno širokým spektrem obyvatel. Právě třeba jako již zmiňovaný bazén. Tam není pochyb o potřebě investice, protože bude každý den sloužit tisícům Liberečanů.
Za ty peníze by mohla vzniknout řada projektů, které by městu opravdu pomohly. Například: minimálně 200 bytů pro mladé, které v Liberci tolik chybějí, nebo několik parkovacích domů na sídlištích či několik tělocvičen nebo sportovních hal v různých částech Liberce, po kterých sportovci volají už léta.
Uvidíme, jak se zastupitelé města postaví ke schválení dalších kroků. Uvidíme, kdo konkrétně bez rozmyslu podpoří utracení 600 miliónů, aniž by se někdo snažil hledat partnera, který by to s městem vzal třeba na půl. Podle hesla: „To se nám to utrácí, když nám banky půjčují“.
Dr. Ball