Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký soud zamítl návrh vládního Spolu zrušit registraci kandidátky s podobným názvem

15.08.2024 | 15:55

Liberecká pobočka krajského soudu dnes zamítla návrh vládní koalice Spolu v níž se spojila ODS, KDU-ČSL a TOP 09, na zrušení registrace kandidátky Svobodných a Soukromníků s podobným názvem Spolu pro Liberecký kraj, zjistila dnes ČTK z usnesení na úřední desce.

soudNew
ilustrační foto

V krajských volbách, které se uskuteční 20. a 21. září tak budou dvě podobné kandidátky - SPOLU pro Liberecký kraj – ODS, TOP 09, KDU-ČSL a SPOLU PRO Liberecký kraj.

Podle usnesení není namístě, aby krajský úřad ve fázi registrace kandidátních listin z důvodu eventuální podobnosti názvů volebních stran zasahoval do názvů volebních koalic. A i kdyby byl volič podobnými názvy zmaten, je na lístku podle soudu řada dalších informací, které nezavdávají pochyb o tom, kým je tvořena koalice, jejíž hlasovací lístek volič drží v ruce. Soud se neobává ani záměny při sčítání hlasů, protože členové komisí jsou podle něj pro svou práci vyškoleni.

Krajský úřad zaregistroval v pátek 2. srpna všech 13 podaných kandidátek včetně obou s podobnými názvy. Podle vedoucí krajského oddělení voleb Pavlíny Kroupové nebyl zákonný důvod registraci odmítnout, protože název "Spolu" není registrovaný jako název strany. I podle Kroupové mohou být ale podobné názvy kandidátek pro voliče matoucí a zkomplikovat mohou také sčítání hlasů. Státní volební komise navíc v losování přidělila jedničku kandidátce Spolu pro Liberecký kraj Svobodných a Soukromníků, kandidátku vládní koalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL najdou voliči v kraji pod číslem 82.

Návrh vládního Spolu není jediný, který soud v Liberci v souvislosti s volbami řešil. Na libereckou pobočku se obrátila také Karolína Štípská z Velkých Hamrů na Jablonecku. Žádala aby soud zakázal koalici SPD a Trikolora v rámci volební kampaně ve volbách do Zastupitelstva Libereckého kraje používat v jakékoliv formě propagace vyobrazení zakrváceného černocha s nožem a s nápisem "Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu". I tento návrh soud zamítl.

čtk