Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Primátor Liberce se připojil k výzvě 20 měst. Obávají se, že je stát připraví o další peníze

25. 09. 2023 | 14:15

Primátor Liberce Jaroslav Zámečník se připojil k otevřené písemné výzvě zástupcům české vlády, ve které zástupci 20 měst apelují na kabinet premiéra Fialy, ať přehodnotí některé návrhy v konsolidačním balíčku. Odmítají například, aby stát přenášel nově některé služby a výdaje právě na bedra obcí a měst.

zamecnik1 22
Jaroslav Zámečník, primátor Liberce

Výzvu podepsalo 20 představitelů jednotlivých statutárních měst, včetně 8 krajských. Vedle Liberce se pod dokument podepsali například primátoři a starostové ze Zlína, Děčína, Frýdku-Místku, Havířova, Hradce Králové, Chomutova, Karlových Varů, Opavy, Mostu, Olomouce, Plzně, Prostějova a dalších.

Podle signatářů výzvy je cílem, aby stát po mnoha letech začal konstruktivně jednat o úpravě systému rozpočtového určení daní (RUD), která by nově reflektovala i přirozená krajská a regionální centra.

„Pro některé kroky a rozhodnutí vlády můžu mít pochopení, ale to neznamená, že se neozvu v okamžiku, kdy část návrhů bere další peníze občanům v našem městě. Proto jsem se k výzvě připojil. Dlouhodobě usiluji o to, aby Liberec jako jedno z krajských měst, nebyl diskriminován tím, jak je nastavený koeficient rozpočtového určení daní (RUD). Proč mají mít Liberečané nárok na méně peněz od státu, než třeba lidé v Plzni? Podle našich výpočtů takto ročně přicházíme zhruba o miliardu korun. Opakovaně jsem na to upozorňoval jak předchozí ministry financí, tak toho současného. A dvakrát ho pozval i k jednání, abychom si vyjasnili, kde jsme a proč diskriminováni. Bohužel marně,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Pokud by některé návrhy ve vládním konsolidačním balíčku sněmovna schválila, Liberec může přijít o další desítky milionů.

„Trvám na tom, co jsem prohlásil už dříve. Za nové a především férové nastavení rozdělování RUD se budu rvát jako lev. A nepřestanu, dokud tuhle křivdu ostatní neuznají a stát ji nenarovná. Obyvatelé Liberce mají stejná práva, jako kdokoliv jiný,“ dodává liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

Město nyní ve spolupráci s právníky připravuje kvůli RUD i ústavní stížnost. Jaroslav Zámečník také postupně jedná s dalšími primátory a starosty, zejména v rámci Komory statutárních měst ve Svazu měst a obcí, aby je přesvědčil, že současné nastavení přepočtu RUD ubližuje nejen Liberci, ale i dalším městům a obcím.

LB/Jana Kodymová